To już 70 lat razem

10 września 2018

Dziś w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej – Curie obchodzony był jubileusz 70-lecia jej istnienia. Było to niezwykle wzruszające spotkanie, wypełnione wspomnieniami.

Powołana w sierpniu 1948 roku biblioteka zaczynała od 407 egzemplarzy książek  otrzymanych od Powiatowej Rady Narodowej w Szczecinie. W 1967 roku nadano jej imię Marii Skłodowskiej – Curie, na cześć Polki dwukrotnej laureatki nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.

Od 2008 roku biblioteka pełni również funkcję instytucji powiatowej.

Zaangażowanie wielu podmiotów spowodowało, że na przestrzeni siedemdziesięciu lat  biblioteka nieustannie się rozwijała i obecnie funkcjonuje jako nowoczesna instytucja kulturalno-oświatowa, będąc miejscem nie tylko dla pasjonatów czytania, ale również  spotkań kulturalnych, w tym prezentacji lokalnych artystów. Obecnie jej atrakcyjny księgozbiór liczy 93 000 egzemplarzy. Niezwykłość miejsca i ogromne zaangażowanie pracowników sprawiło, że w 2018 r. otrzymała tytuł Biblioteki Roku 2017 Województwa Zachodniopomorskiego. To zaszczytne wyróżnienie wraz ze statuetką w tym szczególnym dniu przekazał Lucjan Bąbolewski Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

W trakcie dzisiejszego wydarzenia nie obyło się bez gratulacji, podziękowań i wystąpień zacnych gości, pośród których  znaleźli się m.in.: Krystyna Jordan była Dyrektor Biblioteki oraz czytelniczki: Egenia Górka i  Janina Czarnecka, a także Małgorzata Bartosik Przewodnicząca Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W imieniu Gminy Police i Powiatu Polickiego wyrazy uznania i życzenia kolejnych pięknych lat, zarówno pracownikom jak i czytelnikom złożyli Władysław Diakun Burmistrz Polic wraz Witoldem Królem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Policach oraz Andrzej Bednarek Starosta Policki i Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Całość wydarzenia została uświetniona przez występ Teatru Rozmaitości Gwitajcie ze Szczecina oraz tematyczne wystawy i wspominkowy film przygotowany przez Telewizję Police.

Fotogaleria

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Agnieszka Jaguszewska/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Drukuj Drukuj Email Email