Dofinansowanie
Budżet Państwa
Nazwa programu
„Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”
Nazwa zadania
„STOP uzależnieniom behawioralnym”
Wartość dofinansowania wynosi
100 000,00 zł
Całkowita wartość zadania wynosi
134 750,00 zł
Data podpisania umowy
Lipiec 2024 r.
Termin realizacji zadania
01.09.2024-31.12.2024 r.
Partnerzy/instytucje zaangażowane w realizację zadania
- Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo im. Marii Grzegorzewskiej w Policach,
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży,
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach,
- Komenda Powiatowa Policji w Policach,
- Polska Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom w Szczecinie,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie.
Opis zadania
Celem szczegółowym zadania jest podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.
Narkomania, alkoholizm, uzależnienia behawioralne stanowią obecnie wyzwanie cywilizacyjne o zasięgu globalnym. Problematyka uzależnienia nie ogranicza się jedynie do samego faktu uzależnienia bądź zagrożenia uzależnieniem, to problem, który zaburza całość funkcjonowania. W ramach zrealizowanego w 2023 r. projektu pn. „Powiat Policki przeciw uzależnieniom” przeprowadzona analiza bezpieczeństwa zagrożeń wśród uczniów przez zespół naukowo-badawczy Uniwersytetu Szczecińskiego, a także spotkania młodzieży z licencjonowanymi terapeutami i specjalistami ds. uzależnień w ramach 50 dwugodzinnych spotkań na temat skutków zdrowotnych i prawnych zażywania narkotyków i środków psychoaktywnych, a także wsparcie udzielane rodzicom w ramach uruchomionego Powiatowego Antynarkotykowego Punktu Wsparcia potwierdziły w 100 procentach zasadność podjętych działań przez Powiat Policki w ramach projektu dotyczących zjawiska uzależnienia od narkotyków i środków psychoaktywnych wśród uczniów swoich szkół i placówek oraz podjęcia skutecznych środków przeciwdziałania temu zjawisku. Poprzez realizację przez Powiat Policki w 2024 r. projektu przy finansowym wsparciu Wojewody Zachodniopomorskiego pn. „STOP uzależnieniom behawioralnym” podjęte zostaną przedsięwzięcia mające na celu skuteczną pomoc uczniom zagrożonym uzależnieniem oraz tym już uzależnionym, a także rozszerzony zostanie zakres tej pomocy o uzależnienia behawioralne (cyberprzemoc, fonoholizm, siecioholizm, inne).
Zaplanowano szereg działań edukacyjnych wśród młodzieży, ich rodziców, poszerzenie kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie profilaktyki uzależnień, dostosowanie form pomocy tak, by były jak najbardziej skuteczne i trwały nieprzerwanie w sposób ciągły, nawet po zakończeniu projektu. Działania, które będą w tym celu realizowane przedstawiają się następująco:
- Kontynuacja działania Powiatowego Antynarkotykowego Punktu Wsparcia - dla uczniów, rodziców oraz mieszkańców Powiatu Polickiego, w rozszerzonym zakresie udzielanej pomocy i zmienionej nazwie na Powiatowy Punkt Wsparcia Osób Zagrożonych Uzależnieniem – z uwzględnieniem nowych form udzielanej pomocy dotyczących uzależnień behawioralnych.
- Działania informacyjne: w tym m.in. zaprojektowanie i wydruk plakatów i ulotek - promujących projekt.
- Organizacja spotkań z młodzieżą dotyczących skutków zdrowotnych oraz konsekwencji prawnych zażywania narkotyków.
- Konsultacje dla realizatorów programu „UNPLUGGED” (superwizje).
- Warsztaty szkoleniowe dla specjalistów pn. „Dialog motywujący jako skuteczna metoda komunikacji”.
- Promocja projektu w lokalnych mediach/SPOT informacyjny.
- Stworzenie zakładki na stronie internetowej dotyczącej formy udzielanej pomocy przez Powiat Policki oraz działań podejmowanych w ramach projektu.
- Warsztaty z uczniami na temat uzależnień behawioralnych (cyberprzemoc, fonoholizm, siecioholizm, hazard, inne).
- Organizacja udziału dla specjalistów w specjalistycznym szkoleniu dla realizatorów programu CANDIS.
- Przeprowadzenie ewaluacji projektu w celu wytyczenia dalszych działań stanowiących podstawę do stworzenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania uzależnieniom.
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Wojewody Zachodniopomorski, w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.