STOP uzależnieniom behawioralnym

 

Flaga i Godło Polski   Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka    Dofinansowano ze środków budżetu Państwa "Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 "Stop uzależnieniom behawioralnym"

Dofinansowanie

Budżet Państwa

Nazwa programu

„Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”

Nazwa zadania

„STOP uzależnieniom behawioralnym”

Wartość dofinansowania wynosi

100 000,00  zł

Całkowita wartość zadania wynosi

138 135,60 zł

Data podpisania umowy

Lipiec 2024 r.

Termin realizacji zadania

01.09.2024-31.12.2024 r.

Partnerzy/instytucje zaangażowane w realizację zadania

  • Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo im. Marii Grzegorzewskiej w Policach,
  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży,
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach,
  • Komenda Powiatowa Policji w Policach,
  • Polska Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom w Szczecinie,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie.

Opis zadania

Celem szczegółowym zadania jest podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.

Narkomania, alkoholizm, uzależnienia behawioralne stanowią obecnie wyzwanie cywilizacyjne o zasięgu globalnym. Problematyka  uzależnienia nie ogranicza się jedynie do samego faktu uzależnienia bądź zagrożenia uzależnieniem, to problem, który zaburza całość funkcjonowania. W ramach zrealizowanego w 2023 r. projektu pn. „Powiat Policki przeciw uzależnieniom” przeprowadzona analiza bezpieczeństwa zagrożeń wśród uczniów przez zespół naukowo-badawczy Uniwersytetu Szczecińskiego, a także spotkania młodzieży z licencjonowanymi terapeutami i specjalistami ds. uzależnień w ramach 50 dwugodzinnych spotkań na temat skutków zdrowotnych i prawnych zażywania narkotyków i środków psychoaktywnych, a także wsparcie udzielane rodzicom w ramach uruchomionego Powiatowego Antynarkotykowego Punktu Wsparcia potwierdziły w 100 procentach zasadność podjętych działań  przez Powiat Policki w ramach projektu dotyczących zjawiska uzależnienia od narkotyków i środków psychoaktywnych wśród uczniów swoich szkół i placówek oraz podjęcia skutecznych środków przeciwdziałania temu zjawisku. Poprzez realizację przez Powiat Policki w 2024 r. projektu przy finansowym wsparciu Wojewody Zachodniopomorskiego pn. „STOP uzależnieniom behawioralnym” podjęte zostaną przedsięwzięcia mające na celu skuteczną pomoc uczniom zagrożonym uzależnieniem oraz tym już uzależnionym, a także rozszerzony zostanie zakres tej pomocy o uzależnienia behawioralne (cyberprzemoc, fonoholizm, siecioholizm, inne).

Zaplanowano szereg działań edukacyjnych wśród młodzieży, ich rodziców, poszerzenie kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie profilaktyki uzależnień, dostosowanie form pomocy tak, by były jak najbardziej skuteczne i trwały nieprzerwanie w sposób ciągły, nawet po zakończeniu projektu. Działania, które będą w tym celu realizowane przedstawiają się następująco:

  1. Kontynuacja działania Powiatowego Antynarkotykowego    Punktu    Wsparcia - dla uczniów, rodziców oraz mieszkańców Powiatu Polickiego, w rozszerzonym zakresie udzielanej pomocy i zmienionej nazwie na Powiatowy Punkt Wsparcia Osób Zagrożonych Uzależnieniem – z uwzględnieniem nowych form udzielanej pomocy dotyczących uzależnień behawioralnych.
  2. Działania informacyjne: w tym m.in. zaprojektowanie i wydruk plakatów i ulotek - promujących projekt.
  3. Organizacja spotkań z młodzieżą dotyczących skutków zdrowotnych oraz konsekwencji prawnych zażywania narkotyków.
  4. Konsultacje dla realizatorów programu „UNPLUGGED” (superwizje).
  5. Warsztaty szkoleniowe dla specjalistów pn. „Dialog motywujący jako skuteczna metoda komunikacji”.
  6. Promocja projektu w lokalnych mediach/SPOT informacyjny.
  7. Stworzenie zakładki na stronie internetowej dotyczącej formy udzielanej pomocy przez Powiat Policki oraz działań podejmowanych w ramach projektu.
  8. Warsztaty z uczniami na temat uzależnień behawioralnych (cyberprzemoc, fonoholizm, siecioholizm, hazard, inne).
  9. Organizacja udziału dla specjalistów w specjalistycznym szkoleniu dla realizatorów programu CANDIS.
  10. Przeprowadzenie ewaluacji projektu w celu wytyczenia dalszych działań stanowiących podstawę do stworzenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania uzależnieniom.

 

Godło z dolnym podpisem Wojewoda Zachodniopomorski

                                                                                                                                           Herb Powiat Policki

 

 

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Wojewody Zachodniopomorski, w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.

Drukuj Drukuj Email Email