Stop pożarom traw!

18 kwietnia 2019

Według statystyk krajowych pożary traw stanowią ok. 1/3 wszystkich pożarów w Polsce. Na terenie Powiatu Polickiego w 2018 r. były 104 pożary traw na 382 odnotowane pożary.

Od początku 2019 roku zaewidencjonowano 14 pożarów traw na terenie Powiatu Polickiego.

Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 52 minuty. 
W 2018 roku średnio co 10 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych.

W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 123 153 186 litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi akcji "Stop pożarom traw".

Szczegółowe informacje o akcji "Stop pożarom traw" dostępne na stronie www.stoppozaromtraw.pl

Linki (materiały dla mediów i samorządów):
http://www.stoppozaromtraw.pl/materialy-stop-pozarom-traw.html#prasa

Link do strony kampanii:
http://www.stoppozaromtraw.pl/

Link do Facebooka:
https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email