Finansowanie
Budżet Państwa
Nazwa zadania
"Powiat Policki przeciw uzależnieniom"
Nazwa programu
Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024
Wartość finansowania wynosi
100.000,00 zł
Całkowita wartość zadania wynosi
149.600,00 zł
Wnioskodawca
Powiat Policki
Data podpisania umowy
Sierpień 2023 r.
Termin realizacji zadania
01.09.2023 - 31.12.2023 r.
Partnerzy/instytucje zaangażowane w realizację zadania
- Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo im. Marii Grzegorzewskiej w Policach
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach
- Komenda Powiatowa Policji w Policach
- Polska Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom w Szczecinie
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie
Opis zadania
Celem szczegółowym zadania jest podniesienie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania. Problem zażywania narkotyków i substancji psychoaktywnych jest obecnie jednym z najbardziej aktualnych i trudnych tematów oraz problemów we współczesnym świecie. Narkotyki stały się dostępne w wielu miejscach: w szkole, na ulicy, w dyskotece. Bardzo wielu rodziców żyje w ciągłym strachu przed tym, że ich dziecko któregoś dnia sięgnie po jeden z nich i uzależni się, ale jest również wielu rodziców, którzy problem bagatelizują i nie dopuszczają do siebie myśli, że ich dziecko może mieć kontakt z narkotykami i może się od nich uzależnić, m. in. z powodu braku rzetelnej wiedzy na temat przebiegu procesu uzależnienia oraz konsekwencji zażywania narkotyków. Mając powyższe na względzie działania edukacyjne zarówno wśród młodzieży, jak i ich rodziców, wzmocnione poprzez działania promocyjne w mediach społecznościowych oraz innych mediach lokalnych są niezbędne. Metody wsparcia zaplanowane w ramach projektu są odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby odbiorców docelowych projektu tj. młodzieży w wieku powyżej 12 roku życia, która uczęszcza do placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Policki, ich rodziców oraz nauczycieli i pedagogów, którzy pracują w tych placówkach.
W projekcie zaplanowano następujące formy wsparcia:
- Stworzenie i działanie Powiatowego Antynarkotykowego Punktu Wsparcia - dla rodziców, którzy obawiają się, iż ich dzieci zażywają środki psychoaktywne i potrzebują pomocy w tym zakresie.
- Zaprojektowanie, wydruk i dystrybucja ulotek informacyjnych - promujących działanie ww. Punktu Wsparcia.
- Organizacja spotkań z młodzieżą dotyczących skutków zdrowotnych oraz konsekwencji prawnych zażywania narkotyków.
- Szkolenie dla nauczycieli w ramach wdrożenia w program profilaktyki uniwersalnej „UNPLUGGED”.
- Konferencja dla nauczycieli i pedagogów – uwzględniająca sposoby wspierania rodziców dotkniętych uzależnieniem dziecka oraz możliwości edukowania młodzieży w obszarze zagrożenia uzależnieniem od narkotyków.
- Konferencja dla rodziców - z udziałem specjalistów z zakresu wychowania i terapii uzależnień.
- Stworzenie i emisja profilaktycznego filmiku na temat zagrożenia uzależnieniem od środków odurzających z udziałem sławnego sportowca, który zniechęci młodych ludzi do sięgania po substancje psychoaktywne i zachęci ich do postaw asertywnych.
- Przeprowadzenie i opracowanie analizy zagrożeń bezpieczeństwa i realnych potrzeb społeczności lokalnej w kontekście zagrożenia uzależnieniem od narkotyków.
- Przeprowadzenie ewaluacji projektu w celu wytyczenia dalszych działań stanowiących podstawę do stworzenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania uzależnieniom.
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Wojewody Zachodniopomorski, w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.