RCWON – usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania

17 czerwca 2020

Od początku maja 2020 roku realizowane są działania w ramach projektu "Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych w Policach".

Liderem projektu jest Powiat Policki natomiast partnerem Szczecińskie Stowarzyszenie Złoty Wiek. Od początku realizacji, projekt cieszy się dużym zainteresowaniem.

W maju zostało objętych opieką osiem osób, na początku czerwca - kolejne dwie osoby. To pokazuje jak bardzo potrzebne było dodatkowe wsparcie. Oprócz tego, że nasi podopieczni potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, mają także zapewniony jeden ciepły posiłek dziennie, składający się z dwóch dań. Niemniej ważne są nowe znajomości zawierane przez podopiecznego i opiekunki, które bardzo często są dużym wsparciem, służą pomocą i dobrym słowem. Tam gdzie jest to potrzebne, w ramach współpracy z OPS w Policach, organizujemy sprzątanie mieszkań lub uzupełnienie braków w ich wyposażeniu.

Projekt skierowany jest do mieszkańców powiatów: m. Szczecina, polickiego, i gryfińskiego, którzy są zagrożeni ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym. Są to osoby: niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150 % właściwego kryterium dochodowego, doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego np. ubóstwo i niepełnosprawność występujące jednocześnie. W ramach Domu Wspieranego świadczone są usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, rozwijamy również tzw. usługi sąsiedzkie świadczone przez osoby blisko zamieszkujące. Sąsiedzkie usługi opiekuńcze to rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne mogą korzystać z pomocy świadczonej przez osoby blisko zamieszkujące.  Usługi sąsiedzkie obejmują wspieranie osoby niesamodzielnej i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych.

Usługi sąsiedzkie świadczone będą w zależności od potrzeb osoby niesamodzielnej, nie rzadziej niż jeden raz na dobę, w ciągu dnia. W nagłych przypadkach usługi mogą być świadczone w nocy (np. nagłe zachorowanie osoby niesamodzielnej lub złe samopoczucie).

Termin zakończenia projektu przewidziano na 30 czerwca 2022 r. Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie Szczecińskiego Stowarzyszenia "Złoty Wiek" lub telefonicznie pod numerem 887 766 038.

Oferowana jest również pomoc w kompletowaniu wszelkiej dokumentacji niezbędnej do udziału w projekcie.

Równolegle jest realizowana inwestycja mająca na celu uruchomienie stacjonarnego Regionalnego Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych.

Tekst i Foto: Szczecińskie Stowarzyszenie "Złoty Wiek"


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

logo Funduszy Europejskich Programu RegionalnegoBiało-czerwona flaga Rzeczypospolitej PolskiejLogo Pomorza ZachodniegoFlaga Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Drukuj Drukuj Email Email