Przejazd kolejowy w Warzymicach

22 sierpnia 2016

„Chcemy maksymalnego przyspieszenia inwestycji związanej z poprawą bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym w Warzymicach” - zgodnie mówili mieszkańcy Warzymic i Przecławia oraz władze samorządowe Gminy Kołbaskowo i Powiatu Polickiego w programie telewizyjnym pn. „To jest temat”, który emitowany był na żywo w TVP Info 18 sierpnia br.

Niebezpieczny przejazd zlokalizowany jest na odcinku drogi powiatowej pomiędzy Warzymicami a Przecławiem, która stanowi główny ciąg komunikacyjny dla mieszkańców obu wsi. Częstokroć drogą tą uczęszczają dzieci jadące rowerami do pobliskich szkół. Przejazd kolejowy i teren do niego przylegający administrowany jest przez Polskie Linie Kolejowe. Obecnie przed przejazdem pociągu zapalają się na nim czerwone światła i uruchamiany jest sygnał dźwiękowy, ale jak mówią mieszkańcy sygnalizacja ulega częstym awariom. Najlepsze rozwiązanie w tym miejscu to rogatki. Linia Szczecin - Tantow przechodzi przez środek Warzymic oraz dochodzi do granicy Przecławia, pociągi mogą tam osiągać maksymalną prędkość do 120 km/h.

Od kilku lat mieszkańcy i władze samorządowe interweniują u właściciela przejazdu o poprawę bezpieczeństwa. W 2015 r. powstała Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Powiecie Polickim, ten temat stał się również priorytetem w jej działaniach. 23 czerwca br. skierowano list otwarty podpisany przez przedstawicieli władz samorządowych oraz policji i sołtysów obu miejscowości do Prezesa Polskich Linii Kolejowych, wnioskując o zintensyfikowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym w Warzymicach poprzez montaż rogatek.

Polskie Linie Kolejowe planują zmianę gradacji przejazdu z klasy C do B co wiąże się z obowiązkiem montażu rogatek, ale na lata 2017-2020. Obecne zabezpieczenie przejazdu jest zgodne z jego klasyfikacją.

W kwestii bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym istotną rolę odgrywa również rozsądek i rozwaga kierowców, ale jak podkreślił Starosta Policki Andrzej Bednarek „nie może być tak, jeśli wina jest po stronie kierowcy, to wymiarem kary jest śmierć człowieka”.

Samorządy podjęły kilka działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu, niestety ze względu na zakres kompetencji i ograniczone możliwości finansowe nie jest możliwym realizacja inwestycji za Polskie Linie Kolejowe. Obecnie trwają rozmowy z administratorem przejazdu w kwestii dodatkowych zabezpieczeń w postaci iluminacji świetlnych, do czasu realizacji modernizacji przejazdów kolejowych na linii Szczecin - Tantow.


Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji
Foto: Magdalena Sochanowska/Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg

Reportaż TVP Info "To jest temat" dostępny pod adresem :
http://www.tvp.info/26341002/18082016-1740

Drukuj Drukuj Email Email