Podpisano deklarację „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”

11 października 2023

Uczestnicy konferencji na wspólnym zdjęciu

We wtorek 10 października w Operze na Zamku w Szczecinie podpisano deklarację "Pomorze Zachodnie przeciw depresji" podczas konferencji "Jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji?"

Organizatorem wydarzenia było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami konferencji zostali Biuro Światowej Organizacja Zdrowia w Polsce, Alians Przeciw Depresji oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

W dokumencie podpisanym przez przedstawicieli zachodniopomorskich gmin, powiatów i samorządu województwa czytamy:

W czasie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przedstawiciele i przedstawicielki gmin, powiatów, miast na prawach powiatów, Konwent Starostów oraz Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów składają poniższą deklarację: W ramach swoich kompetencji, zobowiązujemy się do dołożenia szczególnych starań na rzecz wykorzystywania uznanych dobrych praktyk Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w upowszechnianiu w społecznościach lokalnych na terenie naszego województwa wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji.
Deklarację, wspólnie z samorządowcami z terenu województwa zachodniopomorskiego, podpisali Starosta Policki Andrzej Bednarek i Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka.
 
W Unii Europejskiej około 48 tys. osób rocznie umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad połowa z nich cierpiała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w Polsce aż 1,5 mln. osób walczy z depresją.
 
Tekst: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji Starostwa Powiatowego w Policach
 
Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
 

Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email