Otwarcie Oddziału Transplantacji Szpiku w SPSK 1 w Szczecinie

5 września 2018

Pierwszy w Zachodniopomorskiem oddział transplantacji szpiku otwarto we wtorek w szpitalu klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dotąd pacjenci z regionu na przeszczep szpiku jeździli do Poznania czy Krakowa.
 
  • Przygotowania do otwarcia oddziału trwały około dwóch lat –mówił kierujący Oddziałem Transplantacji Szpiku prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że szczeciński ośrodek likwiduje białą plamę w tym zakresie zarówno w Zachodniopomorskiem, jak i w Lubuskiem.

Szczeciński ośrodek przeszczepiania szpiku jest dwudziestym takim w Polsce.

  • Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest poprawa jakości leczenia i zdrowia pacjentów hematoonkologicznych. Bez tego centrum nie byłoby kompleksowej opieki powiedział Machaliński. Kolejnym celem jest stworzenie wyróżniającego się na tle kraju "wiodącego ośrodka klinicznego i naukowo-badawczego".

Wyposażenie oddziału wraz z Bankiem Komórek Krwiotwórczych w specjalistyczny sprzęt kosztowało 2 miliony złotych i zostało dotowane z budżetu państwa w 2016 r.

Powstanie Oddziału Transplantacji Szpiku i Banku Komórek Krwiotwórczych ma uzupełnić leczenie pacjentów prowadzone w Klinice Hematologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie.

Klinika zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób krwi. Leczeni są m.in. chorzy na ostre i przewlekłe białaczki, chłoniaki nieziarnicze, aplazję szpiku, skazy krwotoczne czy niedokrwistości.

W oddziale jest siedem izolowanych, jednoosobowych sal wyposażonych w filtry HEPA (do dezynfekcji powietrza) i laminarny (niezaburzony) obieg jałowego powietrza. Zespół zamierza wykonywać około stu przeszczepów rocznie.

Zgłoszenia chorych do autotransplantacji KKM można wysyłać na adres mailowy: ots@pum.edu.pl lub pod nr telefonu 91 42 50 428, celem ustalenia terminu posiedzenia Komisji Kwalifikacyjnej.

Tekst: Polska Agencja Prasowa

Foto: SPSK1 PUM Szczecin


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email