„Oni byli pierwsi”- premiera IV cz. książki autorstwa Stefana Marszałka

5 października 2021

Moment złożenia życzeń z okazji urodzin dla autora książki. Od lewej Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Starosta Policki Andrzej Bednarek oraz autor książki Stefan Marszałek. Okolicznościowy tort z racami, a w tle niebieski baner z napisem Powiat Policki.

30  września br. odbyła się premiera czwartej części książki z cyklu pt. "Oni byli pierwsi", autorstwa Stefana Marszałka. 

Ukazuje ona historię tych, którzy po II wojnie światowej daleko od rodzinnych stron, niepewni jutra, budowali swój nowy dom na ziemi, która do niedawna należała do okupanta. W książce zwrócono również uwagę  na Pionierów kolejnych dekad, którzy przybywali do Polic w latach 60 i 70. Powstająca wówczas fabryka nawozów sztucznych, kusiła zarobkami i nadzieją na wymarzone mieszkanie.

To nie tylko sentymentalne powroty  w przeszłość, ale przede wszystkim świadectwo tamtych czasów i niekiedy bardzo trudnych wydarzeń.

W trakcie premiery uczestnicy mieli okazje wysłuchać prelekcji Pana Bartosza Sitarza i Pana Wiesława Gawła, pokazujących realia poruszonego w książce okresu w dziejach Polic.

Minutą ciszy uczczono pamięć o tych, którzy odeszli w minionym roku,pozostawiając po sobie skrupulatnie spisane wspomnienia przez autora publikacji.

W programie tego dnia, nie zabrakło również  występu artystycznego. Aktorzy  Teatru Rozmaitości Gwitajcie ze Szczecina przypomnieli przybyłym gościom  popularne szlagiery z tamtych lat.

W wydarzeniu udział wzięli Pionierzy ziemi polickiej, przedstawiciele samorządów, w tym m.in.: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski oraz Radni Powiatu Polickiego, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Andrzej Rogowski oraz Radni Miejscy Polic, a także przedstawiciele jednostek organizacyjnych Powiatu Polickiego, Gminy Police, Gminy Dobra, Członek Zarządu Spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.  Anna Tarocińska, ksiądz kanonik Waldemar Szczurowski, przedstawiciele rad osiedlowych i sołectw gminy Police, a także przedstawiciele organizacji senioralnych, przyjaciele i bliscy autora książki.

Wydawcą wspomnień oraz organizatorem premiery był Powiat Policki.

Czwarty tom książki "Oni byli pierwsi" w pierwszej kolejności trafi do szkół i bibliotek funkcjonujących na terenie powiatu polickiego. Będzie można ją również zdobyć poprzez udział w konkursach i akcjach organizowanych lub wspieranych przez Powiat Policki.

 

Fotogaleria

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto główne: Mariusz Hałgas

Fotogaleria: Mateusz Frąckowiak/Wydział  Informacji  i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Drukuj Drukuj Email Email