Odsłonięcie kamienia poświęconego Longinowi Komołowskiemu

2 stycznia 2018

29 grudnia 2017 roku odsłonięto w "Parku Solidarności" w Policach czwarty kamień. Poświęcony jest on pamięci Longina Komołowskiego byłego premiera i honorowego obywatela Gminy Kołbaskowo.

Piątkowa uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Św. Kazimierza w Policach. W odsłonięciu kamienia wzięło udział wielu zaproszonych gości i mieszkańców. Jerzy Buzek były premier RP, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i europoseł, władze "Solidarności", przedstawiciele Powiatu Polickiego: Przewodniczący Rady Powiatu Cezary Arciszewski i Starosta Andrzej Bednarek, burmistrzowie i wójtowie gmin Powiatu Polickiego.

Longin Komołowski w czasie wydarzeń grudniowych w 1970 r. brał udział w strajku okupacyjnym w stoczni. W 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej; we wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemnej "Solidarności". Od 1982 r. współorganizował podziemne struktury „Solidarności” w Szczecinie, organizował druk i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu oraz ich przerzut do Szwecji. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Po zalegalizowaniu związku aktywnie działał w jego strukturach.

Aktualnie w polickim Parku Solidarności znajdują się obeliski byłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Fotogaleria

Tekst: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji, dziennikpolicki.pl

Foto: Marcin Kowalik/Urząd Miejski w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email