Obraz Hansa Hartiga ponownie w Nowym Warpnie

7 marca 2016

W środę 2 marca w Nowym Warpnie nastąpiło przekazanie obrazu olejnego z 1914 roku autorstwa Hansa Hartiga.

Hans Hartig urodził się 6 października 1873 w Carvin na Pomorzu. Za życia był bardzo cenionym berlińskim malarzem krajobrazów. Od 1914 roku często zatrzymywał się w Nowym Warpnie, a w roku 1927 został uznany jego honorowym obywatelem.

Początek jego pobytu w Nowym Warpnie przypomina obraz olejny „Windiger Herbstabend bei Neuwarp”/”Wietrzny jesienny wieczór w Nowym Warpnie” (1914), który Hartig ufundował w maju 1922 z dedykacją na ramie: „Obraz ufundowany na rzecz pięknego Nowego Warpna przez Hansa Hartiga z wdzięczności za przyznanie tytułu honorowego obywatela”.

Nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach obraz zaginął. Znajdował się w posiadaniu osoby prywatnej w Berlinie – Friedrichshain. Następnie został sprzedany do antykwariatu „VEH moderne Kunst, Abt. Anitquitäten Berlin”, gdzie nieomal półwieku temu zakupił go historyk sztuki Harmut Pätzke.

Harmut Plätzke zawsze nosił się z zamiarem podarowania obrazu Nowemu Warpnu.

Decydującym impulsem do przekazania dzieła w to miejsce, które sam artysta uznawał jako zaszczytne, było wykonanie przez rzeźbiarza Bohdana Ronina-Walknowskiego brązowego posągu upamiętniającego Hansa Hartiga. Pomnik wykonany na zlecenie mieszkańców stanął w centralnym miejscu Nowego Warpna.

Burmistrz Nowego Warpna był od początku bardzo otwarty i wspierał to przedsięwzięcie.

Wyjątkowo pomocne było zaangażowanie dra Uwe Conradta, urodzonego tutaj w 1940 w rodzinie rybaka. W 2003 wraz ze swoją żoną Margit zostali przyjaźnie przyjęci w Nowym Warpnie i znaleźli swój nowy dom.

Swój wkład jako pośrednik wniósł również dr Rainer Pätzke, lekarz z sąsiedniej gminy Ahlbeck.

2 marca nastąpiło oficjalne przekazanie obrazu do ratusza w Nowym Warpnie na ręce Burmistrza Władysława Kiragi.

Fotogaleria

źródło: nowewarpno.pl

Drukuj Drukuj Email Email