Obchody 40. rocznicy Wydarzeń Sierpnia 80′ oraz powstania NSZZ Solidarność w Policach

31 sierpnia 2020

28 sierpnia br. odbyły się uroczystości 40. rocznicy Wydarzeń Sierpnia 80’ i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Po mszy św. w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Jasienicy, na Skwerze Wielkich Polaków w Parku Solidarności w Policach, odsłonięto obelisk błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki patrona "Solidarności".

Po zakończeniu uroczystości w Parku Solidarności, uczestnicy przeszli pod figurę św. Jana Pawła II oraz pod pomnik "Ludziom Solidarności", gdzie złożono okolicznościowe kwiaty i znicze.
Po części oficjalnej, rozpoczął się koncert “Sierpniowe Przełomy” w wykonaniu Opery na Zamku w Szczecinie. Zebrani mogli usłyszeć znane utwory muzyki filmowej.

W obchodach rocznicowych udział wzięli m. in. przedstawiciele władz gminnych i samorządowych. Powiat Policki reprezentował Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Porozumienia sierpniowe zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980, zakończyły wydarzenia wywołane przez ogólnopolskie strajki w Polsce, które odcisnęły największe piętno w historii PRL.

Przyczyną tych wydarzeń było ogólne niezadowolenie ludzi z powodu braku towarów na półkach sklepowych, podwyżek żywności, wszechobecnej cenzury, powstrzymania kryzysu gospodarczego, zreformowania państwa i uwolnienie więźniów politycznych.

Sierpień 80' jest dzisiaj symbolem związków zawodowych i ich sukcesu w dialogu z władzą.

Fotogaleria

Tekst: Agnieszka Jaguszewska/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Martyna Kościelna/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email