„Noc Kupały” w Moczyłach

25 czerwca 2018

Za nami noc świętojańska - katolickie święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca. W tą jedną z najkrótszych nocy w Moczyłach obchodzono "Noc Kupały". W wieczór poprzedzający imieniny Jana odbyło się plecenie wianków, konkurs na najpiękniejszy z nich oraz tradycyjne rzucanie wianków na wodę. W ten jedyny dzień w roku w Moczyłach do późnej nocy bawiło się około 150 osób.

"Noc Kupały" to wydarzenie zorganizowane przez stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo oraz sołtysa i sołectwo Moczył. Tą niewielką miejscowość, malowniczo położoną nad Odrą, odwiedzili nie tylko mieszkańcy naszej gminy. Pojawili się także uczestnicy z Polic, Trzebieży, Nowego Warpna oraz Dobrej i Bezrzecza.

Na początku imprezy gości przywitał sołtys wsi - Roman Woźniak i rozpoczęła się prezentacja wianków. Odbyły się także występy okolicznych grup wokalno-artystycznych oraz dzieci. Później wesoły, kolorowy korowód udał się tanecznym krokiem nad Odrę, gdzie miejscowy proboszcz poświęcił wodę. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było puszczanie wianków na wodę. Organizatorzy wręczyli nagrody w konkursie na najpiękniejszy wianek oraz upominki dla występujących na scenie artystów. Do późnych godzin wieczornych bawiono się przy ognisku, były tańce, zabawy oraz pieczenie kiełbasek.

"Noc Kupały" odbyła się pod patronatem wójta gminy Kołbaskowo i starosty Polickiego. Samorząd powiatowy reprezentowała Radna Rady Powiatu w Policach Iwona Wierzbicka.  Zadanie współfinansowane było z budżetu Powiatu Polickiego na rok 2018.

Fotogaleria

Tekst: Grzegorz Smolicz

Foto: Wojciech Rzepka, Renata Wójcik


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email