Niecodzienna lekcja historii

26 października 2017

25 października br. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, odbyły się wykłady poświęcone tematyce obozu koncentracyjnego Stutthof.

W historii II wojny światowej jest zapisanych wiele okrucieństw, a obozy były jednym z nich. To miejsca niewolniczej pracy oraz masowej zagłady ludzi.

Dzieje obozu Stutthof rozpoczęły się 2 września 1939 roku. Niemcy założyli go w pobliżu wsi Sztutowo w powiecie Nowy Dwór Gdański. W  sumie znajdowało się w nim około 110 tysięcy więźniów z 28 państw. Liczbę ofiar szacuje się na 65 tysięcy. Spośród nich najliczniejszą grupę stanowili więźniowie pochodzenia żydowskiego. Ponadto, wśród więźniów znaleźli się także obywatele Polski, ZSRR, Węgier oraz Niemiec. Trafiali do niego ludzie którzy uważani byli za przeciwników III Rzeszy.

Historia tego miejsca, to tak naprawdę historia zwykłych ludzi, którzy pomimo osadzenia ich w nieludzkich warunkach, mieli takie same potrzeby jak my dzisiaj. Kochali, tęsknili chcieli po prostu być szczęśliwymi.

Z chwilą przekroczenia bram obozu więźniowie otrzymywali numer ewidencyjny, który od tej pory zastępował imię i nazwisko. Osamotnieni i zastraszeni, wciąż byli ludźmi, którzy żyli nadzieją na przetrwanie i powrót do najbliższych.

Kilkanaście lat po wojnie, w części dawnego obozu, dzięki staraniom ocalałych więźniów utworzono Muzeum Stutthof. To miejsce pamięci, które nie powinno być utożsamiane przez współczesne pokolenia przez pryzmat murów, i innych elementów architektury pozostałych po obozie, ale poprzez obraz zwykłego człowieka i jego historię.

Zastosowana przez prowadzącego podczas wykładu forma zderzenia obrazu teraźniejszości z przeszłością, miała za zadanie wzbudzić pośród słuchaczy empatię i refleksje nad tym, czym jest pamięć, jak myśleli i działali ludzie, których nazywamy świadkami historii.

Prelegentem niecodziennej lekcji był dr Marcin Owsiński, Kustosz a zarazem Kierownik Działu Oświatowego Muzeum w Sztutowie.

Fotogaleria

Tekst i foto: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email