Nie ma zagrożenia bezpieczeństwa w związku z pobytem uchodźców

29 lutego 2016

17 lutego w Greifswaldzie odbyło się spotkanie przedstawicieli powiatów: polickiego i Vorprommern-Greifswald na temat uchodźców. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo.

Podczas spotkania poinformowano, że do tej pory w powiecie Vorprommern-Greifswald schronienie znalazło niecałe 4 tysiące uchodźców. Poinformowano także, że nie ma zagrożenia bezpieczeństwa. Przedstawiciele powiatu Vorprommern-Greifswald sytuację uchodźców mają pod kontrolą. Liczba włamań, kradzieży czy napadów nie wzrosła. Uchodźcy wiedzą, że w przypadku popełnienia takiego przestępstwa zostaną wydaleni z kraju.

Głównym jednak problemem jest zakwaterowanie. Znalezienie tylu mieszkań w tak krótkim czasie jest bardzo trudne. Powiat Vorprommern-Greifswald planuje zmodernizować opuszczony budynek na obrzeżach Greifswaldu, tak by mogli w nim zamieszkać uchodźcy.

Uchodźcy w w powiecie Vorprommern-Greifswald mogą liczyć na opiekę, w tym na zasiłek socjalny do momentu uzyskania pracy, dopłatę do kosztów mieszkania, opiekę zdrowotną czy opłatę przedszkola.

Uchodźcom proponowane są kursy integracyjne i językowe. Uniwersytety w Greifswaldzie i Rostocku stworzyły materiały do nauki języka i szkoleń zawodowych dla dorosłych. Dzieci i młodzież obowiązkowo uczą się języka w przedszkolach i szkołach.

Z przybyłych uchodźców tylko 8% ma wykształcenie akademickie i 8% wykształcenie zawodowe. 71% z nich nie ma wykształcenia według niemieckich standardów. Dlatego zakłada się, że w pierwszym roku pobytu tylko 8% uchodźców podejmie pracę zawodową,
po 5 latach pobytu 50%, a po 15 latach ok. 70%.

Podczas spotkania zapewniano, że współpraca powiatu Vorprommern-Greifswald z powiatem polickim będzie na takim samym poziomie jak poprzednio. Niemcy chcą dalej współpracować, np. w ramach projektu INTERREG VA, a szczególnie w tych, które będą służyć także uchodźcom, np. budowa szkół i przedszkoli czy wspólny projekt służb ratowniczych.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Zarządu Powiatu w Policach. Powiat Policki reprezentował starosta Andrzej Bednarek wraz z Panią Krystyną Wiśniewską i Panem Andrzejem Podleckim.
Samorządy gminne reprezentowali: Pani Teresa Dera wójt Dobrej, Pan Władysław Kiraga burmistrz Nowego Warpna oraz Pani Iwona Kochman reprezentująca Burmistrza Polic Pana Władysława Diakuna.

Szczegółowe i aktualne informacje na temat uchodźców są dostępne na stronie internetowej powiatu Vorprommern-Greifswald www.kreis-wg.de. Strona jest prowadzona tylko w języku niemieckim.

Fotogaleria

Tekst: Mateusz Frąckowiak koordynator ds. informacji

Foto: Andrzej Podlecki, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Drukuj Drukuj Email Email