Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca 2022

Flaga biało-czerwona wzniesiona na maszcie, powiewająca, na tle nieba

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione przez polski parlament w 2018 r.

Dzień ten jest wyrazem pamięci o wszystkich Polakach, którzy mimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ma szczególne znaczenie. Polacy przeciwstawili się wszechobecnemu złu  w czasie II wojny światowej i pomimo obawy o własne życie nieśli pomoc  potrzebującym. Wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę.

Wybrana na dzień obchodów data - 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. odznaczono ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia .

Pamięć i szacunek, dla wszystkich Polaków, którzy w tych okrutnych czasach wojny, nie stracili w sobie człowieczeństwa i nieśli pomoc drugiemu człowiekowi.

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Drukuj Drukuj Email Email