MOW Trzebież w ogólnopolskim programie „Grajmy w szkole!”

23 grudnia 2019

Pracownia muzyczna Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży wzbogaciła się o nowe instrumenty. Ośrodek otrzymał je dzięki zakwalifikowaniu do ogólnopolskiego pilotażowego programu pn. "Grajmy w szkole!" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polską Radą Muzyczną. Do pilotażu zakwalifikowało się 12 z 83 zgłoszonych szkół.
 
W ramach programu "Grajmy w szkole!" w ośrodku odbywają się dodatkowe zajęcia muzyczne. Wychowankowie i absolwenci MOW Trzebież wystąpili też w koncercie finałowym projektu "Grajmy w szkole!", który odbył się w Zamku Ujazdowskich w Warszawie.
 
Program „Grajmy w szkole!” powstał jako wspólna propozycja środowiska muzycznego, dotycząca rozwiązania palącego problemu braku aktywności muzycznej w polskiej oświacie. W programie postuluje się otwieranie szkolnych pracowni muzycznych, w których w ramach zajęć pozalekcyjnych funkcjonują różne, również stylistycznie, zespoły instrumentalno-wokalne. Program „Grajmy w szkole!” rozpoczął się akcją zbierania podpisów pod petycją do MEN o wprowadzenie do szkół dodatkowych zajęć muzycznych – zarówno w ramach funkcjonującej siatki godzin, jak i obejmujących pozalekcyjną aktywność uczniów. W styczniu 2017 roku 2136 osób podpisało apel przygotowany przez Polską Radę Muzyczną.
Wsparcie dla akcji wyraziły organizacje środowiskowe oraz uznani twórcy kultury m.in. Jerzy Maksymiuk, Muniek Staszczyk, Janusz Radek, Dorota Miśkiewicz, Maria Sadowska.
 
Doświadczenia zebrane podczas programu pilotażowego "Grajmy w szkole!" mają posłużyć opracowaniu Projektu Wieloletniego Programu Rządowego. W wyniku funkcjonowania pilotażu, opracowana zostanie koncepcja wprowadzenia WPR, poświęconego powszechnej edukacji muzycznej w Polsce.
 
Tekst: Marcin Głuszyk/Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży
 

Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email