Dom Kota najlepszym obiektem użyteczności publicznej

31 października 2019

Najlepszym obiektem użyteczności publicznej województwa zachodniopomorskiego został Dom Kota, który znajduje się w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej. Wójtowie i burmistrzowie gmin Dobra, Police, Kołbaskowo i Nowe Warpno oraz Starosta Policki odebrali dzisiaj symboliczne nagrody z rąk Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja.

Konkurs o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego rozstrzygany jest już po raz dziesiąty. Jego głównym celem jest budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii najlepszy obiekt użyteczności publicznej, w której zwyciężył "Dom Kota" w Dobrej.

 • Bardzo cieszymy się, że nasz wniosek został doceniony i dzisiaj możemy odbierać tą bardzo dla nas prestiżową nagrodę - mówiła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Obiekt powstał z inicjatywy czterech gmin: Dobra, Kołbaskowo, Police i Nowe Warpno. Starostwo Powiatowe w Policach dofinansowało wyposażenie placówki. Obiekt zlokalizowany jest w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej, jako oddzielny budynek, umożliwiający odwiedzającym możliwość obserwacji przebywających w nim zwierząt. Przeznaczony jest dla 80 zwierząt. Jest to pierwszy w Polsce tego typu obiekt. Projekt "Domu Kota" przygotował architekt Tomasz Kuriański z ATK Pracownia Projektowa.

 • Współpraca czterech samorządów to jest naprawdę coś wyjątkowego i godnego pochwały - mówił podczas wręczania nagrody Wicemarszałek Województwa Tomasz Sobieraj.

W tym roku o zwycięstwo w marszałkowskim konkursie walczyło 12 przedsięwzięć z gmin: Dobra, Szczecinek, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Połczyn-Zdrój, Karlino, Kołbaskowo, Drawno, Dębno i Szczecin. Komisja konkursowa, która obradowała pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja przyznała nagrody w dwóch kategoriach: najlepsza przestrzeń i najlepszy obiekt użyteczności publicznej.

 • Jak co roku komisja konkursowa musiała zmierzyć się z trudnym zdaniem. Wybór nie był łatwy, ale postawiliśmy nagrodzić i wyróżnić te przestrzenie, które przyciągają turystów, są na swój sposób nowatorskie - mówił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

  Uznanie komisji konkursowej zdobył też użytek ekologiczny "Ptasi Zakątek" w Dołujach. Użytek zamieszkuje około 50 gatunków ptaków, z których aż 44 podlega ochronie, a także 9 gatunków płazów i 2 gadów. Pomost posiada cztery platformy dla ptaków. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Agnieszka Cofta-Maćkowiak z CORSO PROJEKT, a wykonawcą P.W. LIK-BUD Kazimierz Palacz Spółka Jawna.

  W kategorii najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna nagrodę otrzymało miasto Szczecinek za pomost na jeziorze Trzesiecko. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu "Rozwój szczecineckiego produktu turystycznego poprzez budowę wielofunkcyjnego pomostu stałego na jeziorze Trzesiecko".

  W gronie wyróżnionych przedsięwzięć znalazła się jeszcze Gmina Kołbaskowo, którą doceniono za zagospodarowanie lewego brzegu Odry Zachodniej w miejscowości Siadło Dolne.

  W konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego Gmina Dobra była już dwukrotnie nagradzana. W 2016 roku otrzymała wyróżnienie za zagospodarowanie miejsca pamięci historycznej w Buku, a w 2013 roku zdobyła nagrodę za teren sportowo-rekreacyjny "Mierzynianka" w Mierzynie.

Fotogaleria

Tekst: www.gminadobra24.pl

Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email