Dentobus przyjechał do uczniów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach

23 marca 2021

Badanie profilaktyczne uzębienia w mobilnym gabinecie stomatologicznym

W piątek 19 marca na zaproszenie władz Powiatu Polickiego do najmłodszych uczniów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach przyjechał Dentobus - mobilny dentysta.

  • Powiat Policki stale prowadzi promocję ochrony zdrowia i to jedna z takich akcji. Mamy nadzieję, że dzieci były zadowolone z wizyty u dentysty i powiedzą rodzicom, że warto dbać o zdrowy uśmiech. Podobne akcje chcemy przeprowadzić we wszystkich placówkach oświatowych w powiecie - mówi Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Akcja była skierowana do uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Wzięło w niej udział 76 dzieci. Głównym celem przyjazdu było udzielanie świadczeń ogólnostomatologicznych oraz profilaktycznych zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym: wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy. 

Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi.

Pomysł leczenia dzieci w Dentobusie wynika bezpośrednio z zatrważających statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych Pacjentów w Polsce! Stomatolodzy podkreślają, że próchnica u dzieci, szczególnie z małych miejscowości, stanowi duży problem. To obszary, na których brakuje wykwalifikowanych stomatologów, do kosztów leczenia dochodzą jeszcze opłaty za dojazd na wizytę w innym mieście.

Nie pozostaje to bez wpływu na stan uzębienia dzieci i młodzieży. Co drugi trzylatek ma problemy z próchnicą. Wśród sześciolatków jest niestety jeszcze gorzej. Tylko około 14 % dzieci w tym wieku nie musi leczyć zębów z tego powodu.

Próchnica to problem nie tylko estetyczny – wpływa na stan całego organizmu. Obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej sprawia, że dzieci mogą być bardziej podatne np. na choroby serca. Jeżeli próchnicą dotknięte są mleczaki, to istnieje duże ryzyko, że również zęby stałe będą zaatakowane chorobą. Stomatolodzy od lat ostrzegają przed skutkami zaniedbań, które widoczne są zwłaszcza u dzieci.

Dla każdego dzielnego pacjenta organizatorzy akcji przygotowali specjalne dyplomy i upominki, między innymi promujące akcję "Na Drodze Wybierz Życie".

Fotogaleria

Tekst: Stomatologia Dla Ciebie, Wydział Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email