Awans dla Sanitariuszki Powstania Warszawskiego

29 października 2020

Zdjęcie przedstawia Krystynę Łanowską oraz stojących obok niej po lewej stronie Burmistrza Polic, po prawej stronie Wicestarostę Polickiego oraz przedstawicieli Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych

21 października br. w Trzebieży nastąpiło uroczyste wręczenie awansu na stopień porucznika Pani Krystynie Łanowskiej,  sanitariuszce Powstania Warszawskiego, należącej do formacji Wojska Polskiego.

Wydarzenie to ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa COVID-19 odbyło się w przydomowej oranżerii i miało bardzo skromny charakter. Pośród osób biorących w nim udział byli przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Międzygminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Policach na czele z  Janem Jankowskim Prezesem, a także przedstawiciele samorządów: Joanna Napiwodzka Wicestarosta Policki i Władysław Diakun Burmistrz Polic.

  • To był ogromny honor i wielki zaszczyt pogratulować Pani Krystynie Łanowskiej. Jej odwaga i poświęcenie na rzecz innych, pomimo tak młodego wieku, a także  ogromne zaangażowanie w walkę o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny, zasługuje na szacunek i najwyższe słowa uznania - mówi Joanna Napiwodzka Wicestarosta Policki.

Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim brało udział 3229 młodych dziewcząt, które ratowały życie i zdrowie powstańców, a także ludności cywilnej w szpitalach polowych i punktach sanitarnych. Najmłodsze sanitariuszki Powstania Warszawskiego miały po piętnaście lat, starsze niewiele więcej. Prawie połowa z nich poległa. Te, które przeżyły, często mówią, że dopisało im „żołnierskie szczęście”.

Pani Krystyna otrzymała wiele odznaczeń, wyróżnień i awansów za swoją działalność na rzecz Ojczyzny, w tym przyznany przez Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Krzyż Pamiątkowy „Zwycięzcom 1945”. Stopień porucznika jest kolejnym w pełni zasłużonym awansem dla Bohaterki tych niezwykle ciężkich czasów historii wojennej naszego kraju. I choć w życiu spotkało ją wiele tragicznych i trudnych momentów, niekiedy ponadludzki wysiłek, jak choćby pobyt w niemieckim obozie, to miłość do ludzi, do Polski sprawiła, że nie bała się patrzeć w przyszłość i z uśmiechem oraz  życzliwością iść przez życie.

W pokorze, z ogromnym uznaniem oraz szacunkiem, składamy gratulacje i życzymy zdrowia,a także mnóstwo uśmiechu na co dzień!

 

 

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Marcin Kowalik/Urząd Miejski w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email