Alzheimer – rozumiem – wspieram

17 czerwca 2021

Logo kampanii informacyjnej ALZHEIMER ROZUMIEM WSPIERAM

„Alzheimer – rozumiem – wspieram” to kampania informacyjno-edukacyjna Rzecznika Praw Obywatelskich i Alzheimer Polska – związku organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem chorych żyjących z demencją i ich opiekunów.

Jej celem jest zwiększenie wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia (demencji) oraz o potrzebach osób chorych i ich opiekunów rodzinnych.

W związku z powyższym przygotowano m. in. materiały ulotkę (pdf, rozmiar 99kB) i broszurę (pdf, rozmiar 6MB), które w prosty sposób opisują zagadnienie.

Materiały zawierają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące choroby, przedstawiają informacje stawiania diagnozy, leczenia, opieki oraz kwestii prawnych.

Temat chorób otępiennych jest ważnym problemem społecznym. Dziś w naszym kraju ponad 500 tysięcy osób żyje z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65 lat; im człowiek starszy, tym większe jest ryzyko pojawienia się objawów otępienia. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji. Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, pozostają bez diagnozy i leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc. W społeczeństwie brakuje podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach, gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje.

Źródło: www.alzheimer-polska.pl/red. Agnieszka Jaguszewska, Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email