78. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2022

Powstaniec w ruchu przy walących cegłach ze ściany, Napis na fladze biało-czerwonej w kolorze białym na czerwonym tlePowstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944 roku, punktualnie o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największą akcją militarną zorganizowaną przez Armię Krajową i największą bitwą, jaką organizacje podziemne stoczyły z armią hitlerowską. Próba wyzwolenia Warszawy spod władzy okupanta, miała na celu również niedopuszczenie do przejęcia władzy nad miastem przez sowietów i utrzymanie Warszawy w polskich rękach.

Polacy nie byli dobrze przygotowani, brakowało m. in. broni. Liczyli na wsparcie, które miało nadejść w ciągu tygodnia. Pomoc jednak nie nadeszła, a powstanie zaplanowane na trzy dni, trwało 63 dni.

Nie są znane dokładne liczby strat wojsk powstańczych i ludności cywilnej Warszawy. W przybliżeniu, zginęło około 16 do 18 tys. powstańców i ponad 150 tys. ludności cywilnej. 

Powstanie Warszawskie było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej.

Bohaterska, pełna poświęceń walka nie tylko powstańców, ale całego społeczeństwa Warszawy, które przyłączyło się do akcji zbrojnej od pierwszych dni, mocno imponuje. 

Aby upamiętnić i uhonorować poświęcenie oraz walkę Powstańców Warszawskich z 1944 roku, dziś tj. 1 sierpnia r. o godzinie 17.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe.

Zatrzymajmy się na chwilę, by oddać hołd Bohaterom. 

 

Tekst: Agnieszka Jaguszewska/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Internet

Drukuj Drukuj Email Email