53. rocznica wydarzeń grudnia 1970 roku

18 grudnia 2023

Przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego idą z kwiatami

17 grudnia przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem „Ludzi Solidarności” w Policach, w związku z przypadającą 53. rocznicą wydarzeń grudnia 1970.

Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski wraz z przedstawicielami samorządu gminnego: Zastępcą Burmistrza Polic Jakubem Pisańskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Policach Andrzejem Rogowski i przedstawicielami służb i instytucji złożył kwiaty pod pomnikiem "Ludzi Solidarności" w Policach.

Bezpośrednią przyczyną protestów i demonstracji było wprowadzenie podwyżek cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych.

Demonstracje w dniach 14–22 grudnia 1970 odbywały się głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie oraz Elblągu.  Demonstracje zostały stłumione siłą przez milicję i wojsko.

W wyniku wydarzeń grudniowych zabitych zostało 41 osób: 1 osoba w Elblągu, 6 osób w Gdańsku, 16 osób w Szczecinie i 18 osób w Gdyni. Rannych zostało ponad 1150 osób, natomiast zatrzymanych przeszło 3 tysiące.

Główne uroczystości odbyły się tego dnia pod bramą Stoczni Szczecińskiej. 

Fotogaleria

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email