38. Rocznica Porozumień Sierpniowych

30 sierpnia 2018

Wszechobecna cenzura, braku towarów na półkach sklepowych, podwyżki żywności, chęć powstrzymania kryzysu gospodarczego oraz zreformowania państwa i uwolnienie więźniów politycznych były głównymi przesłankami do największych strajków w Polsce za czasów PRL.

Dziś obchodzona jest 38. rocznica podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których ówczesne władze komunistyczne zgodziły się między innymi na rejestrację NSZZ Solidarność, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie Pomnika Ofiar Grudnia 1970 roku i przeprowadzenie reform gospodarczych. 

30 sierpnia 1980 roku, komunistyczne władze podpisały porozumienie ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej. Następnego dnia (31 sierpnia) podpisano porozumienie w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice. 

Dla upamiętnienia sierpnia 1980 r. w całym kraju odbywają się uroczystości w których udział biorą zarówno przedstawiciele władz centralnych,  delegacje zakładów pracy z województwa, związków zawodowych, uczestnicy tamtych wydarzeń, a także lokalne władze samorządowe.

Uroczystości związane z podpisaniem porozumienia w Stoczni Szczecińskiej rozpoczęły się  o godz. 12.00 modlitwą "Anioł Pański", przy jej  bramie głównej. Nie zabrakło również akcentu solidarnościowego w Policach, poprzedzającego szczecińskie uroczystości. Punktualnie o godzinie 11:00 na skwerze Jana Pawła II, pod pomnikiem "Ludziom Solidarności", reprezentanci wielu instytucji publicznych złożyli wieńce i zapalili znicze. Pośród nich nie zabrakło przedstawicieli Gminy Police i Powiatu Polickiego, który reprezentowany był przez Andrzeja Bednarka Starostę Polickiego i Cezarego Arciszewskiego Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach.

Porozumienia sierpniowe zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980, zakończyły wydarzenia wywołane przez ogólnopolskie strajki w Polsce, które odcisnęły największe piętno w historii PRL.

Sierpień 80' jest dzisiaj symbolem związków zawodowych i ich sukcesu w dialogu z władzą.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email