37. Rocznica Porozumień Sierpniowych

30 sierpnia 2017

W 37. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, na skwerze Jana Pawła II w Policach, pod pomnikiem "Ludziom Solidarności", złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty. Powiat Policki reprezentowali Starosta Policki Andrzej Bednarek i Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski.

Główne uroczystości zaplanowano w Szczecinie. Punktualnie o godz. 12.00, przy bramie głównej Stoczni Szczecińskiej, rozpoczęły się modlitwą "Anioł Pański". Oprócz przedstawicieli władz centralnych, obchody zgromadziły również m.in. delegacje zakładów pracy z województwa, związków zawodowych, uczestników tamtych wydarzeń oraz przedstawicieli wielu instytucji, w tym Powiatu Polickiego i Gminy Police.
Po przemówieniach, nastąpiło złożenie kwiatów i wieńców.

Porozumienia sierpniowe zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980, zakończyły wydarzenia wywołane przez ogólnopolskie strajki w Polsce, które odcisnęły największe piętno w historii PRL.

Przyczyną tych wydarzeń było ogólne niezadowolenie ludzi z powodu braku towarów na półkach sklepowych, podwyżek żywności, wszechobecnej cenzury, powstrzymania kryzysu gospodarczego, zreformowania państwa i uwolnienie więźniów politycznych.

Sierpień 80' jest dzisiaj symbolem związków zawodowych i ich sukcesu w dialogu z władzą.

Fotogaleria

Tekst: Agnieszka Jaguszewska/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach, Marcin Kowalik/ Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email