21 listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia

14 listopada 2019

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.

W Polsce e-papierosy istnieją już od 13 lat. Niepokojące jest jednak to, że e-papierosy stały się najbardziej popularne wśród młodzieży.

Jak pokazują badania przeprowadzone w 2014 r. nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% co najmniej raz próbowało. Ponad połowa badanych nastolatków uważa, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy. Dlatego używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne.

Ponadto, e-papieros wygląda dla młodzieży atrakcyjnie, więc osłabia to negatywne przekonania na temat wpływu e-papierosów na zdrowie. 
Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie, co papierosy tradycyjne – podkreśla GIS.

Jak podkreśla Główny Inspektor Sanitarny, aerozol z e-papierosów jest szkodliwą "para wodną", która zawiera szkodliwe substancje, w tym: acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, propanal, nikotynę, aceton, o-metyl-benzaldehyd, karcinogenne nitrozaminy.

Musimy być świadomi tego, jakie skutki zdrowotne wynikają z użycia e-papierosa., a są to: podrażnienie dolnych i górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozejmowe w płucach, zmniejszenie wydajności układu odpornościowego, upośledzenie pamięci, podrażnienie oczu i wiele innych.

Najnowsze doniesienia medialne donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej ilości bardzo młodych osób palących e-papierosy, trafiających do szpitali z problemami oddechowymi, w których jedynym czynnikiem wspólnym jest używanie e-liquidów.

Tekst: Marcela Kulewska/Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach

Foto: Internet


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email