20 lat minęło… Święto Powiatu Polickiego

29 maja 2019

27 maja, w Dniu Samorządu Terytorialnego, Powiat Policki świętował jubileusz 20-lecia istnienia.

Wydarzenie zorganizowano w polickim hotelu "Dobosz". Z zaproszenia Zarządu Powiatu w Policach i Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach skorzystało ponad 200 gości, w tym: parlamentarzyści, przedstawiciele Grupy Azoty Police S.A., przedstawiciele PDH Polska S.A., przedstawiciele Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie i wielu innych. Nie zabrakło także Starostów Polickich wszystkich kadencji: Lecha Bartnika, Henryka Ćwiacza i Leszka Guździoła, pierwszego Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Hieronima Michalaka oraz pierwszego Sekretarza Powiatu Bogusława Znańca. Były także osoby, które od samego początku współpracowały z Powiatem Polickim. 

Przybyłych gości przywitał Starosta Policki Andrzej Bednarek.

  • Dziękuję bardzo, że jesteśmy w tym miejscu wszyscy razem. Bardzo mi miło, być teraz przed Państwem i przemawiać w imieniu Zarządu Powiatu w Policach - Wicestarosty Polickiego Joanny Napiwodzkiej i Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej. Dla zobrazowania powiem o trzech liczbach, które pokażą co działo się z Powiatem Polickim na przestrzeni 20 lat. W 1999 roku mieszkańców Powiatu Polickiego było około 55 tysięcy. Dziś mamy ponad 75 tysięcy. W 1999 roku pracowało 55 pracowników w Starostwie Powiatowym, dziś jest to ponad 130 pracowników. Pierwszy budżet powiatu wynosił 24 miliony złotych. Dziś budżet wynosi 119 milionów. Te różnice pokazują co stało się z Powiatem Polickim przez 20 lat. Chcę przekazać, że to wszystko co wydarzyło się w przeciągu tych 20 lat to zasługa wszystkich Państwa Radnych i Państwa z Zarządów Powiatu, tych z początków pana Lecha Bartnika, kontynuacji pana Henryka Ćwiacza i pana Leszka Guździoła. A teraz przyszło nam, Zarządowi Powiatu w Policach, to kontynuować i to realizować - mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

O okolicznościach powstania Powiatu Polickiego opowiedział Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski.

  • Nasze starania, by Police były stolicą Powiatu Polickiego były bardzo duże. Był jednak taki pomysł przedstawicieli ówczesnego Rządu, by to Szczecin był naszą stolicą. Nie zgadzaliśmy się na to. Ówczesna Rada Gminy i Miasta Police przyjęła szereg stanowisk i uchwał, łącznie z tą z 24 lutego 1998 roku, w których stwierdzaliśmy, że ten pomysł jest nie do przyjęcia. Rozpoczęła się też wtedy taka akcja, by skłaniać okoliczne gminy do poparcia wyboru Polic na stolicę powiatu. Nasze opracowania uzasadniały sens takiego rozwiązania. Były też osoby, które nam sprzyjały. Ś.P. Premier Longin Komołowski ówczesny Minister Pracy i Polityki Socjalnej bardzo lobbował, by stolica powiatu była tutaj, w Policach. Sejmik Województwa także nam sprzyjał, pomimo podziałów politycznych i niechętnych radnych z ugrupowań politycznych, które miały ogólnokrajową reprezentację i których przedstawiciele w Sejmie negowali tę reformę - mówił Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski.

Udało się i po wielu trudach Police zostały stolicą Powiatu Polickiego. Pierwszym Starostą zaś Lech Bartnik.

  • Gdy wracam pamięcią do początków, to stają mi przed oczami nie wydarzenia, problemy czy układy polityczne. Przychodzą mi w pamięci ludzie. Składam wyrazy pamięci i wdzięczności Ś.P. Wojtkowi Wiśniewskiemu i Mietkowi Kaczanowskiemu, których żegnaliśmy nie tak dawno na cmentarzu w Dobrej. Dla przypomnienia, w składzie pierwszego Zarządu Powiatu w Policach byli jeszcze Stanisław Szymaszek, Michał Kaczmarski i Alicja Gajos. Dziękuję także tym pracownikom, których tutaj widzę wśród nas. Obserwuję z dumą Wasze sukcesy i sukcesy innych osób, z którymi współpracowałem. Minęło 20 lat. Aż się wierzyć nie chce. Zwłaszcza, gdy spoglądam na listę obecnych pracowników i widzę, że niektóre osoby nadal pracują w urzędzie - mówił pierwszy Starosta Policki Lech Bartnik.
  • Przez 20 lat istnienia Powiatu Polickiego było (wraz z aktualnymi) łącznie 21 członków Zarządu Powiatu, 17 z nich zostało wybranych ze składu Rady, a 4 osoby spoza. W sumie, 82 osoby sprawowały i sprawują mandat radnego. Sesji Rady Powiatu było 231, podjęto 1678 uchwał. Dziś w urzędzie pracuje 138 osób, a przez 20 lat przewinęło się około 440 pracowników - dodał Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski.
  • 20 lat istnienia Powiatu Polickiego zaznacza się mocno czasem, w którym Powiat Policki rozwija się w stronę mieszkańców. Staramy się dbać o oświatę czyli rozwój i wykształcenie młodzieży i dzieci z naszego terenu. Realizujemy rocznie kilkanaście projektów edukacyjnych dodała Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska.
  • W oparciu o wypracowany przed laty potencjał i kapitał, Powiat Policki powinien być przestrzenią podejmowania ambitnych i rozsądnych decyzji, przy współudziale nowoczesnych rozwiązań – mówiła Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka.

Podczas uroczystości 20-lecia Powiatu Polickiego podziękowano wszystkim osobom, które współpracowały z Powiatem Polickim, które zasiadały w prezydium Rad Powiatu, i które były Członkami Zarządów Powiatu wszystkich kadencji. Wyróżniono także najdłuższych stażem pracowników Starostwa Powiatowego, przedstawicieli służb i inspekcji oraz dyrektorów placówek powiatowych.

Ponadto, jubileusz był okazją do wręczenia nagród Gryfa Zachodniopomorskiego w dowód uznania za rozwój idei samorządności w regionie zachodniopomorskim. Z rąk Skarbnika Województwa Zachodniopomorskiego dr hab. Marka Dylewskiego i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego dr Marii Ilnickiej-Mądry odebrali je: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz i były Burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga.

Obecni goście nie szczędzili pozdrowień i życzeń pomyślności. Przedstawiciele czterech gmin przekazali na ręce Starosty Polickiego i Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach defibrylator, który już wkrótce będzie dostępny w Starostwie Powiatowym przy ul. Tanowskiej w Policach.

Obchody 20-lecia samorządu powiatowego, uświetnione występem wokalnym Przemysława Radziszewskiego, zwieńczono poczęstunkiem jubileuszowym tortem.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email