18 listopada – „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach”

18 listopada 2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach uprzejmie informuje, że co roku w dniu 18 listopada obchodzony jest „Europejski Dzień wiedzy o Antybiotykach”

W tym roku po raz 9. obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Jest to inicjatywa w zakresie zdrowia publicznego, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa o szkodliwości nadużywania antybiotyków, które prowadzi do lekooporności.

Promotorzy zdrowia biją na alarm – zbyt częste, nieuzasadnione, a co najgorsze, samodzielne stosowanie antybiotykoterapii powoduje, że bakterie stają się odporne na leczenie. Problem ten dotyka zwłaszcza szpitali, gdzie przebywa dużo chorych. Skutkiem tego jest wzrost zachorowalności oraz wydłużenie okresu hospitalizacji.

Kilka ważnych zasad podczas stosowania antybiotyków:
1. Antybiotyk należy zażywać według zaleceń lekarza!
Przyjmuj antybiotyki tylko i wyłącznie jeżeli lekarz uzna, że jest taka konieczność. Nie zmieniaj ich dawki, ani nie skracaj okresu leczenia,
2. Dbaj o higienę, aby bakterie nie miały szans się rozprzestrzeniać.
Pamiętaj, aby regularnie myć ręce i stosować antybakteryjne żele do rąk.

Czy wiesz, że…?
Antybiotyki są produkowane przez bakterie i grzyby.
Antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu wirusów!

Pamiętaj, że skuteczność antybiotyków zależy od każdego z nas i to od nas zależy, czy przyszłe pokolenia będą mogły korzystać z dobrodziejstwa, jakim niewątpliwie są antybiotyki!


Więcej informacji o Europejskim Dniu Wiedzy o Antybiotykach znajduje się na stronie internetowej www.antybiotyki.edu.pl

Tekst: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach 

Foto: Internet

Drukuj Drukuj Email Email