100 lat Niepodległej Polski

10 listopada 2018

Dziś obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada jest dniem, który został wybrany dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów.

W następstwie działań zaborców będących państwami ościennymi w 1795 Rzeczpospolita znikła na 123 lata z mapy Europy, lecz nigdy z serc Polaków. Pielęgnując tradycję, kulturę i język, żyli bowiem oni z nadzieją na suwerenne państwo, które było wartością najwyższą.

Trwająca ponad wiek walka o niepodległość, naznaczona została krwią i ofiarami. Polacy walczyli w tym czasie w licznych zrywach niepodległościowych i  starciach podczas I wojny światowej.

Wytrwałość i niezłomna miłość do Ojczyzny po 123 latach walki dała długo wyczekiwaną wolność. Zakończenie I wojny światowej przyniosło upragnioną  niepodległość.

Uzasadnienie dla wyboru daty 11 listopada to bieg wydarzeń w Polsce związanych z zakończeniem I wojny światowej. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski.  11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Zawarcie rozejmu  Compiegne, przypieczętowało ostateczną klęskę Niemiec. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

 Odbudowa państwa wyzwolonego z zaborów była procesem długotrwałym i złożonym.

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji  w całym kraju  odbywa się wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym.

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email