Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach przypomina o Światowym Dniu Rzucania Palenia, który tradycyjnie obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha.
Dziennikarz ten w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem całe USA i większość palaczy. Zachęcone wynikami akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu państwach na świecie, w tym także w naszym kraju.
Światowy Dzień Rzucania Palenia ma na celu zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie.
Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów.
W Polsce, co roku 70 000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.
Choć ostrzeżenie „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta z racji swojej powszechności traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są symbole graficzne – na przykład zdjęcia zniszczonych organów wewnętrznych, które skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po tytoń oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
W wielu krajach, również w Polsce wprowadzono zakazy palenia w miejscach publicznych, takich jak:
- w zakładach pracy
- w przychodniach i szpitalach
- w placówkach oświatowych
- na przystankach autobusowych
Warto pamiętać, że palacz zaciąga się dymem, który zawiera 4v000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych - wszystkie rodzaje papierosów (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu!
Palenie to nałóg trudny do wyleczenia, dlatego wszystkie osoby palące zachęcamy do skorzystania z Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerem telefonu 801-108-108, w celu uzyskania pomocy w rzuceniu palenia.
Tekst i Foto: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach