Działalność na rzecz pełnego i skutecznego włączenia osób niepełnosprawnych intelektualnie w życie społeczne zasługuje na najwyższe słowa uznania. Inicjatywy, które są realizowane przez szczeciński oddział PSONI przekonują o jego sile, i sile ruchu rodziców, który to wszystko zapoczątkował.
Jak to się zaczęło?
W 1963 roku grupa rodziców wychowujących dzieci z upośledzeniem umysłowym zaprotestowała publicznie przeciwko odmawianiu ich dzieciom konstytucyjnego prawa do nauki. Ruch ten był pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Koło w Szczecinie powstało w 1964 roku. W lipcu 1991 uzyskało rejestrację jako Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, będące oddziałem ogólnopolskiej organizacji.
Kompletny system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną
Stowarzyszenie przeciwstawiając się dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz walcząc o pełne ich włączenie w główny nurt życia, stworzyło jedyny w skali kraju kompletny system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do późnej starości w postaci placówek: Centrum Małego Dziecka, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Międzygminnego Zakładu Aktywności Zawodowej, Mieszkania Wspomaganego, Ośrodka Edukacyjno-Szkoleniowego, Ośrodka Oparcia Społecznego.
Tekst i Foto:Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach
Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL