Starosta Policki dr Shivan Fate wraz z Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym - Fundacją mają zaszczyt zaprosić Państwa na „Warsztaty Ożywienia Społeczno-Gospodarczego na rzecz rozwoju Powiatu Polickiego”, z udziałem przedstawicieli samorządu i instytucji lokalnych, organizacji pozarządowych, sołectw, wolontariuszy oraz innych aktywnych mieszkańców Powiatu Polickiego w ramach projektu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego – Fundacji.
Warsztaty odbędą się w dniach 30 września - 1 października 2024 r. o godzinie 15:00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach (przy ul. Szkolnej 2, 72-010 Police)
Dzięki udziałowi będą mieli Państwo możliwość wpłynąć na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej w Powiecie, stworzyć diagnozę lokalną określającą co według Was jest potencjałem w naszym Powiecie oraz co jest problemem lub wyzwaniem lokalnym, które należy poprawić.
Podczas spotkania będą mogli Państwo wskazać pomysły na rozwój lokalny, funkcjonowanie lokalnych instytucji, organizacji i firm, a przede wszystkim podzielić się swoją wiedzą i pomysłami na to co powinno być lokalnie realizowane.
Drugiego dnia warsztatów dowiedzą się Państwo, gdzie szukać dofinansowań dla organizacji, Kół Gospodyń Wiejskich oraz społeczników, które pozwolą na realizację nowych inicjatyw dla mieszkańców oraz będą mogli Państwo wybrać jeden z projektów społecznych o wartości 4 000 zł, które będą realizowane przez społeczników.
Ramowe tematy warsztatów:
- Na czym polegają i czemu służą Warsztaty Ożywienia Społeczno-Gospodarczego;
- Diagnoza lokalna - Analiza środowiska społeczno - gospodarczego Powiatu Polickiego;
- Opracowywanie projektów wynikających z potrzeb lokalnego środowiska i mieszkańców i wykorzystujących lokalne zasoby w celu rozwoju Powiatu;
- Ocena realności realizacji projektów społeczno-gospodarczych i przygotowywanie projektów do wdrażania w Powiecie Polickim.
Warsztaty prowadzone są metodą warsztatową, zakładany jest aktywny udział uczestników.
Szczegółowy program warsztatów jest załącznikiem do niniejszego zaproszenia.
Planowany czas trwania spotkań to 6 godzin.
Celem warsztatów jest: integracja mieszkańców, wspólne wypracowanie diagnozy społeczno-gospodarczej Powiatu przy udziale przedsiębiorców, samorządu, III sektora, kadry edukacyjnej, młodzieży i aktywnych mieszkańców, a także wypracowanie partnerskich projektów służących lokalnemu ożywieniu społeczno- gospodarczemu, wybór najlepszych projektów i rozwiązań oraz wdrożenie ich przy pomocy środków własnych i pozyskanych dostępnych środkach pozabudżetowych, środki z UE, PROW, FEPZ i innych - przez firmy, gminy, powiat, instytucje i organizacje pozarządowe w partnerstwie.
W warsztatach udział wezmą liderzy lokalnych władz, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji infrastruktury komunalnej, kultury i sportu, turystyki, przedstawiciele biblioteki i szkoły, szkolne kluby wolontariusza oraz inne podmioty i mieszkańcy z terenu Gminy zainteresowani rozwojem lokalnym.
Największe korzyści warsztatów:
- bezpośrednie spotkania liderów lokalnych środowisk: przedsiębiorców, samorządu i z organizacji społecznych i wspólna praca nad projektami lokalnego pobudzenia gospodarczego dla rozwoju Powiatu i wszystkich mieszkańców,
- integracja i budowa relacji oraz lepsza komunikacja pomiędzy mieszkańcami,
- pozyskanie informacji na temat możliwości i metod finansowania działań lokalnych,
- lepszy przepływ informacji o potrzebach i możliwościach do wykorzystania przez poszczególne grupy, nowe miejsca pracy,
- wskazanie kierunków kształcenia zgodnych z potrzebami mieszkańców,
- poznanie potencjału społeczności,
- budowanie poczucia wspólnoty,
- promocja lokalnych zasobów i produktów,
- rozwój usług wielobranżowych pod potrzeby biznesu, samorządu, III sektora i klientów indywidualnych,
- budowa społeczeństwa wykorzystującego wszystkie możliwości do rozwijania „małej ojczyzny”, poprzez tworzenie wspólnych koncepcji rozwiązań gminnych problemów,
- zbudowanie więzi lokalnego partnerstwa między różnymi sektorami.
Prosimy Państwa o udział w obu dniach warsztatów (30.09-1.10.2024 r.).
To ważne dla jak najlepszego zrealizowania celów.
Prosimy potwierdzenie udziału do dnia 25 września br. drogą mailową bądź telefoniczną.
Osoba do kontaktu:
Agnieszka Maciejkowicz, tel. 91 43 28 143, e-mail: maciejkowicz@policki.pl
Serdecznie zapraszamy.