Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego 2025

Światowy Dzień Walki z Rakiem, nie daj się, badaj się

Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.

Rak to nie jest wyrok – wcześnie wykryty nowotwór w wielu przypadkach daje szansę na stuprocentowe wyleczenie.

Regularnie wykonywane badania przesiewowe pomagają rozpoznać chorobę na wczesnym etapie rozwo¬ju, szybciej rozpocząć diagnostykę i skuteczniej leczyć.

Pod pojęciem profilaktyka raka rozróżniamy trzy obszary związane z ochroną przed nowotworami – profilaktykę pierwotną, wtórną oraz prewencję trzeciorzędową. Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Tak rozumiana profilaktyka raka ma na celu zapobieganie zachorowaniu na nowotwór złośliwy, a w efekcie obniżenie liczby zgonów. Do podstawowych narzędzi pierwotnej prewencji nowotworów należą upowszechnianie wiedzy dotyczącej onkologii, promocja tzw. czujności onkologicznej oraz propagowanie zachowań prozdrowotnych i zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa.

W 1987 roku po raz pierwszy opublikowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który stanowi kompendium wiedzy dotyczącej profilaktyki raka.

Główne przesłanie Kodeksu brzmi:

  • Prowadząc zdrowy tryb życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.
  • Każdy może zachorować na raka, jednak połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Stosunkowo łatwo wprowadzić je w życie. Zacznij już teraz!

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

  1. Nie pal.
  2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
  3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
  5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
  6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
  7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
  9. Uważaj na wysoki poziom radonu w otoczeniu.
  10. Karm piersią. Unikaj hormonalnej terapii zastępczej.
  11. Zaszczep dziecko przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV.
  12. Bierz udział w badaniach przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego przestrzegajmy zaleceń Kodeksu Walki z Rakiem i regularnie wykonujmy wszystkie badania profilaktyczne.

Źródło: NFZ

Drukuj Drukuj Email Email