Narkomania, alkoholizm, a także rosnące uzależnienia behawioralne, takie jak uzależnienie od telefonu komórkowego, internetu, gier komputerowych czy hazardu, to globalne wyzwania cywilizacyjne, z którymi borykają się nie tylko rodziny, ale i całe społeczności szkolne. Aby szerzyć świadomość na temat tych problemów, a także podnosić kompetencje kadry w szkołach i placówkach, Powiat Policki otrzymał 100 000 zł z rządowego programu na realizację projektu „STOP uzależnieniom behawioralnym”.
W ramach projektu organizujemy warsztaty z młodzieżą na temat uzależnień, ich skutków zdrowotnych i prawnych. Prowadzimy również indywidualne wsparcie psychologiczne oraz grupy terapeutyczne. Dodatkowo, podnosimy kompetencje nauczycieli w placówkach naszego powiatu. Dobrze wyszkolona kadra w zakresie uzależnień to dla nas priorytet, ponieważ to właśnie nauczyciele mają codzienny kontakt z dziećmi, mogą w porę zauważyć rosnący problem i odpowiednio zareagować. Uruchomiliśmy także Powiatowy Punkt Wsparcia Osób Zagrożonych Uzależnieniem w Policach, gdzie dyżuruje terapeuta, z którym można skontaktować się telefonicznie lub spotkać osobiście, aby porozmawiać o problemie, skonsultować wątpliwości i uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach. Podobne punkty utworzyliśmy w każdej gminie, by każdy mieszkaniec Powiatu miał swobodny dostęp do psychologa.
Podobne działania planujemy również w przyszłym roku!
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Wojewody Zachodniopomorskiego, w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.
Dowiedz się więcej na temat projektu klikając teksty poniżej:
Będziemy szerzyć świadomość na temat uzależnień behawioralnych
Ruszył Powiatowy Punkt Wsparcia Osób Zagrożonych Uzależnieniem
Skorzystaj ze wsparcia specjalistów w walce z uzależnieniami w każdej gminie Powiatu Polickiego!
Spotkaj się z psychoterapeutką ds. uzależnień w Zespole Szkół w Policach
Rzucamy wyzwanie współczesnej cywilizacji - zadzwoń pod numer dyżurujący
Szkolimy nauczycieli w ramach projektu "STOP uzależnieniom behawioralnym"
Prowadzimy warsztaty z tematyki uzależnień behawioralnych
Warsztaty edukacyjne o prawnych aspektach zażywania narkotyków
Prowadzimy spotkania z młodzieżą dotyczące skutków zdrowotnych zażywania narkotyków
Zespół Antynarkotykowy działa w Zespole Szkół w Policach
Indywidualne wsparcie psychologiczne w ramach projektu
Grupa terapeutyczna metodą społeczności terapeutycznej w MOW w Trzebieży