OZNACZONE TRASY TURYSTYCZNE/SZLAKI TEMATYCZNE NA TERENIE POWIATU POLICKIEGO

Powiat Policki swoim obszarem administracyjnym, obejmuje tereny czterech gmin.
To właśnie w ich granicach administracyjnych znajdują się niżej wymienione szlaki tematyczne.

Gmina Kołbaskowo

Wirtualny spacer po Gminie Kołbaskowo

  1. szlak tematyczny pn. Szlak Bielika”, o długości ok 11 km rozpoczyna się w Siadle Dolnym i wiedzie przez malownicze tereny gminy Kołbaskowo. Turyści mogą podziwiać piękną przyrodę, lasy i widoki na rozlewisko Dolnej Odry. Teren należy do obszarów chronionych w ramach Natury 2000. Znajdują się tam unikalne w skali Europy siedliska zagrożonych gatunków. Nazwą szlak nawiązuje do jednej z największych przyrodniczych atrakcji naszych terenów – bielika, który ma siedliska w gminie Kołbaskowo.

Szlak Bielika kończy się za Pargowem na granicy polsko-niemieckiej, przy terenie rekreacyjnym z boiskami do piłki nożnej i siatkówki, siłownią pod chmurką i miejscem na grilla.

Każdego roku na szlaku organizowany jest „Ćwierćmaraton Bielika”. Na trasie rywalizują
ze sobą rowerzyści, biegacze i chodziarze. Impreza ma charakter rodzinnego pikniku sportowego – wystartować mogą zarówno dorośli, jak i dzieci, a ma mecie w Pargowie odbywa się piknik rodzinny.

Trasa w Google Maps

  1. szlak „Kościołów Wiejskich Gminy Kołbaskowo” (Bobolin-Szczecin-Gumieńce, dł. 52,8 km; bez znaków). Trasa rozpoczyna swój bieg w Bobolinie i w pierwszym etapie podąża
    na południowy-zachód przez Warnik, Barnisław, Smolęcin, Kołbaskowo, Kamieniec
    do Pargowa. Tutaj szlak zmienia kierunek na północno-wschodni i wiedzie do wsi Moczyły,
    a następnie do Siadła Dolnego, Kurowa oraz Przecławia. Stad trasa zmierza na północny-zachód do Będargowa i Stobna. Szlak kończy swój bieg w Szczecinie Gumieńcach.

Na trasie szlaku znajdują się: wszystkie zabytkowe obiekty architektury granitowej gminy Kołbaskowo oraz rezerwaty, parki dworskie i park krajobrazowy.

Przebieg trasy: 0,0 km Bobolin, 2,0 km Warnik, 4,6 km, 6,9 km Smolęcin, 11,8 km Kołbaskowo, 16,7 km Kamieniec, 21 km Pargowo, 27,3 km Moczyły, 32,2 km Siadło Dolne, 34,6 km Kurów, 41,7 km  Przecław, 45,2 km Będargowo, 48,2 km Stobno, 52,8 km Szczecin-Gumieńce

Zaplanowana trasa rowerowa daje możliwość poznania walorów przyrodniczych ziemi Kołbaskowskiej dzięki punktom i odcinkom widokowym zlokalizowanym przy parku krajobrazowym „Doliny Dolnej Odry”. Szlak rowerowy rozpoczynający swój bieg od przejścia granicznego Bobolin - Schwennentz kończy się w Stobnie przy granicy miasta Szczecina. Ścieżka rowerowa przebiega przez miejscowości Bobolin, Warnik, Barnisław, Smolęcin, Kołbaskowo, Pargowo, Moczyły, Siadło Dolne, Kurów, Przecław, Warzymice Będargowo, Stobno. Szlak pozwala na poznanie niespotykanych walorów krajoznawczych jakie zapewniają trzy rezerwaty przyrody: „Kanał Kwiatowy“ – z unikalną roślinnością, „Wzgórze Widokowe“ nad Odrą Zachodnią – z widokiem na tereny Międzyodrza i Góry Bukowe oraz „Kurowskie Błota“.

Dodatkową atrakcją występującą na trasie rowerowej są XIII-wieczne granitowe kościoły:
w Kamieńcu, Kołbaskowie, Będargowie, Stobnie, Bobolinie i w prawie niezmienionej formie w Barnisławiu.

Trasa

  1. „Szwarcówka” - ścieżka pieszo - rowerowa na odcinku Przecław - Kołbaskowo - Rosówek (6,6 km) - idealna na rowerowe i piesze wyprawy.

Asfaltowa pieszo-rowerowa trasa biegnie wzdłuż drogi krajowej nr 13, po wydzielonym śladzie, w bezpiecznej odległości od drogi.

Rozpoczyna się w pobliżu stacji paliw w Przecławiu (2 km od Szczecina), dalej prowadzi przez Smętowice, w pobliżu Amazona, przez rondo biszkoptowe, wiadukt nad autostradą A6, Kołbaskowo, do przygranicznego Rosówka, w rejonie toru motocrossowego.

Na całym odcinku szeroka na 3 metry ścieżka została wyłożona nawierzchnią bitumiczną. Nie zapomniano o barierkach, stojakach na rowery i ławeczkach, gdzie można odpocząć. Całość uzupełniają nasadzenia drzew i krzewów.

Na całej długości szlaku towarzyszą nam sielskie krajobrazy – pola i wzniesienia, warte uwiecznienia przez miłośników fotografii. Szwarcówka cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród mieszkańców Powiatu Polickiego, a także szczecinian i gości z Niemiec.

Trasa w Google Maps

 

  1. Szlak Kołbaskowo – Kamieniec

Szlak o długości ok. 2,3 km biegnie po śladzie dawnej, wytyczonej jeszcze przed wojną drogi Kołbaskowo–Kamieniec. Mająca trzy metry szerokości ścieżka rozpoczyna się
w Kołbaskowie (w rejonie boiska Zrywu), a potem wiedzie na południe do Kamieńca. Mniej więcej w połowie trasy powstało miejsce do odpoczynku, z którego można podziwiać przepiękny widok na okolicę i przenieść się w inny wymiar rzeczywistości.

Trasa w Google Maps

  1. Szlak Warnik – Karwowo – upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W odległości 10 km na południowy zachód od centrum Szczecina znajduje się wieś Karwowo, a obok osada Warnik. Od 11 listopada 2018 r. łączy je asfaltowany odcinek drogi pieszo-rowerowej o długości około 2,5 km. Wzdłuż drogi nasadzono szlachetne rodzime gatunki drzew, które tworzą aleję upamiętniającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W czterech sądziedzkich gminach: Nowe Warpno, Police, Dobra i Kołbaskowo zamontowano cztery tablice o treściach przyrodniczo-historycznych. Przekaz historyczny tzn. kalendarium wydarzeń historycznych minionego 100-lecia podzielono na cztery części. Na tablicy umieszczonej w gminie Police dowiemy się o wydarzeniach między 1918 -1939, w gminie Nowe Warpno - 1939 - 1956, w gminie Dobra - 1956-1989, a przy ścieżce pieszo-rowerowej między Karwowem a Warnikiem (gmina Kołbaskowo) - lata 1989-2018.

Sto drzew na stulecie to inicjatywa Powiatu Polickiego, której realizacja była możliwa dzięki środkom finansowym zaplanowanym w budżecie na 2018 r. oraz współpracy z gminami sąsiedzkimi. Przy wyborze lokalizacji poszczególnych alejek oraz gatunków drzew, sugerowano się warunkami glebowymi istotnymi dla sadzonek oraz dostępem dla mieszkańców.

Trasa w Google Maps

 

Gmina Nowe Warpno

6. Szlak „Nowe Warpno-Trzebież”

Początek trasy znajduje się w porcie w Nowym Warpnie w zachodniej części Zalewu Szczecińskiego. Stąd szlak kieruje się w prawo na północny-wschód do pławy WW-N, omijając mieliznę Wyskoku Warpieńskiego. Przy pławie WW-N trasa zmienia kierunek na południowo-wschodni do pławy WW-E. Następnie szlak dociera do pławy TN-A, która wyznacza początek toru wodnego do Trzebieży. Dalej torem wodnym trasa prowadzi do portu jachtowego w Trzebieży.

Na szlaku znajdują się historyczne miejscowości, zabytki architektury oraz malownicze lasy Puszczy Wkrzańskiej.

7. Ścieżka edukacji ekologicznej na odcinku pomiędzy drogą powiatową (0600Z) Nowe Warpno – Dobieszczyn a granicą polsko-niemiecką.

Długa na 3,13 km ścieżka na całym odcinku została wyłożona nawierzchnią bitumiczną. Na trasie znajdują się drewniane ławki oraz tablice edukacji ekologicznej informujące o lokalnej faunie i florze. Biegnie przez dziewicze tereny Puszczy Wkrzańskiej na terenie objętym ochroną Natura 2000. Droga prowadzi do przygranicznej rzeki Myśliborki, skąd można wybrać się do niemieckiego Rieth. Ścieżka biegnie przez samo serce Puszczy Wkrzańskiej. Ławeczki usytuowane przy drodze. Końcowy odcinek ścieżki znajduje się na przejściu granicznym na rzece Myśliborce.

8. Szlak "Puszcza Wkrzańska" oznakowany w kolorze czerwonym.

Jest to okrężny szlak rozpoczynający się i kończący przy pętli tramwajowej przy jeziorze Głębokim w Szczecinie.

Przebieg szlaku: Szczecin (jez. Głębokie), Wołczkowo, Dobra, Buk, Stolec, Rezerwat "Świdwie", Zalesie, Gajówka Podbrzezie, Dobieszczyn, Nowe Warpno, Warnołęka, Brzózki, Trzebież, Uniemyśl, Niekłończyca, Jasienica, Tatynia, Trzeszczyn (pomnik), Police, Siedlce, Leśno Górne, Pilchowo, Szczecin (jez. Głębokie).

Całkowita długość szlaku wynosi 100 km, z czego 23 km na terenie gminy Nowe Warpno. Trasa szlaku prowadzi od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 115 w relacji Dobieszczyn - Tanowo z drogą powiatową nr 0600Z w relacji Dobieszczyn - Nowe Warpno w kierunku Nowego Warpna a dalej prowadzi drogą wojewódzką nr 114 przez miejscowości Warnołęka
i Brzózki, aż do granic gminy na wysokości Trzebieży. Nawierzchnia szlaku na odcinku biegnącym przez gminę Nowe Warpno jest bitumiczna o bardzo dobrej jakości, jedynie przejazd przez miejscowość Brzózki wiąże się z jazdą po zabytkowym bruku. Na trasie znajdują się miejsca postojowe wyposażone w ławy i wiaty.

 

Gmina Dobra

9. Ścieżka ekologiczno-edukacyjna w Dobrej

Ścieżka ekologiczno-edukacyjna prowadzi po terenach leśnych od ul. Osiedlowej do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej. Ścieżkę o długości ok. 3,3 km wykonano z kruszywa ulepszonego lepiszczem.

Na trasie ścieżki znajdują się miejsca odpoczynku, tablice informacyjne, przyrządy do ćwiczeń i gry terenowe. Końcowym przystankiem ścieżki jest polana sąsiadująca z budynkiem Domu Kota.

Połączenie edukacji, ekologii oraz opieki nad bezdomnymi zwierzętami, ma na celu propagowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców Gminy i Powiatu Polickiego,
w szczególności dzieci i młodzieży.

 Film na oficjalnym kanale Urzędu Gminy w Dobrej dot. ścieżki ekologiczno-edukacyjnej w Dobrej wraz z opisem.

 

Gmina Police

10. Ścieżka dydaktyczno-turystyczna ruin fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Politz AG im. Andrzeja Marcinkowskiego

Przez fabrykę w Policach prowadzi ścieżka, którą zajmuje sięStowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB”. Są dwa warianty: dłuższy i krótszy.

Krótsza ścieżka czerwona przez fabrykę mierzy 2,7 km, a dłuższa ścieżka zielona przez fabrykę mierzy 3,8 km.

Trasa oznaczona jest kamiennymi słupkami z logiem muzeum i napisem SKARB. Ruiny budynków znajdują się tuż przy ścieżce. Podąża się po wyznaczonej drodze. Na ścieżce zobaczyć można między innymi: schrony, komin, estakadę, rezerwę gazu palnego, młyny węglowe, strażnicę i rampę. Na ścieżce znajdują się tablice z opisem miejsca. W fabryce produkowano paliwo dla armii niemieckiej. Razem z zakładem produkującym smary i oleje, fabryki zajmowały 200 hektarów. Podczas wojny były często bombardowane przez wojska alianckie.

 

11. Szlak „Graniczny im. Andrzeja Marcinkowskiego”

Szlak prowadzi po terenach przygranicznych gmin Dobra i Kołbaskowo.

Przebieg szlaku: Bobolin kościół - Kościno - Lubieszyn - Wąwelnica - Dobra.

Początek szlaku znajduje się w Bobolinie przy otoczonym starodrzewem kościele z I poł. XVI w. W Kościnie znajduje się dawna strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej. Obok znajduje się park z okazałymi drzewami. W Wąwelnicy znajduje się ceglano-kamienny kościół, którego historia sięga XIII w. Ma on barokowe wyposażenie, w tym dzwon i ambonę. Miejscowość znajduje się w zabytkowej zabudowie. W Dobrej mijamy park przypałacowy z okazałym starodrzewem i przecinamy Małą Gunicę. Obok znajduje się dawna gorzelnia.

Mapa Pomorza Zachodniego

Drukuj Drukuj Email Email