Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szczecinie o sytuacji w zakresie pryszczycy

23 stycznia 2025

Logo inspekcji weterynaryjnej

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczecinie informuje o aktualnej, bardzo niekorzystnej sytuacji epizotycznej w zakresie pryszczycy /FMD/ w powiecie szczecińskim i polickim, wynikającej ze stwierdzenia pryszczycy w stadzie bawołów w Niemczech – w powiecie sąsiadującym z Polską w Brandenburgii.

Pryszczyca należy do najbardziej zjadliwych i wysoce zakaźnych chorób zakaźnych zwierząt parzystokopytnych gospodarskich, dzikich utrzymywanych jak zwierzęta gospodarskie i zwierząt dzikich.

Przenosi się szybko do innych stad, także na duże odległości za pośrednictwem wprowadzanych zakażonych zwierząt, a także mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, zarodków, skór, wełny, paszy dla zwierząt, wody, obornika, odpadów kuchennych, wyposażenia pomieszczeń dla zwierząt.

Wirus może być też biernie wprowadzony do stada za pośrednictwem ludzi, sprzętu rolniczego, środków transportu, odzieży, obuwia, zwierząt domowych i innych zwierząt gospodarskich, a także zwierząt dziko żyjących, w tym ptaków, owadów i gryzoni oraz wiatru.

Zakażone zwierzęta wydalają wirusa już zanim wystąpią u nich objawy chorobowe – z wydychanym powietrzem, z wydzielinami i wydalinami.

Objawy pryszczycy to:

  • pęcherzyki, pęcherze i bąble występujące w jamie gębowej, na wargach, języku, w okolicy otworów nosowych oraz na wymieniu, strzykaw, w parze międzyracicowej i na koronkach racic,
  • temperatura ciała podwyższona o 1,5-2,5 stopnia Celsjusza,
  • apatia,
  • obfite ślinie,
  • spadek mleczności aż do całkowitego zaniku,
  • utrudnione przeżuwanie i utrata łaknienia, otwieranie jamy ustnej z charakterystycznym cmokaniem,
  • kulawizna jednocześnie na wiele kończyn, sztywny chód.
  • Wśród dorosłych zwierząt śmiertelność jest niewielka, zwierzęta młode są bardzo wrażliwe i często padają z powodu zapalenia mięśnia sercowego bez innych oznak choroby.

W przypadku zauważenia objawów u utrzymywanych zwierząt należy natychmiast zamknąć wejścia i wjazdy do gospodarstwa, zwierzęta z objawami chorobowymi odizolować, nie usuwać zwłok zwierząt z gospodarstwa, wszystkie zwierzęta gospodarskie, zwierzęta dzikie utrzymywane jak zwierzęta gospodarskie pozostawić w gospodarstwie, zwierzęta domowe zamknąć w pomieszczeniach, nie dopuścić do opuszczenia gospodarstwa przez domowników lub inne osoby przebywające w tym czasie w gospodarstwie, nie wpuszczać osób postronnych do gospodarstwa, wstrzymywać się od wywożenia wynoszenia i zbywania produktów pochodzenia zwierzęcego, a także paszy, nawozów naturalnych, odpadów komunalnych i wszelkich przedmiotów znajdujących się w gospodarstwie.

Należy także natychmiast zgłosić wystąpienie objawów nasuwających podejrzenie pryszczycy do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szczecinie telefonicznie: tel. 91 432 - 41- 00 w godzinach od 7:15 do 15:15, 501 462 107, 507 055 025 po godzinach pracy lub straży miejskiej/gminnej. 

Więcej informacji na temat choroby można znaleźć na stronie

https://wetgiw.gov.pl/

Źródło: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczecinie 

Drukuj Drukuj Email Email