Dziś w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach odbyła się dwudziesta pierwsza i ostatnia debata oświatowa, którą na naszym terenie współorganizowaliśmy wraz z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Debata była doskonałą okazją do wsłuchania się w głos środowiska z naszego regionu. Nikt nie wie lepiej, co działa, a co nie działa w oświacie niż nauczyciele, dyrektorzy i organy prowadzące. Warto rozmawiać!
Edukacja wymaga indywidualnego podejścia – każda szkoła i środowisko oświatowe ma swoje specyficzne potrzeby i potencjał.
Kluczowe tematy, jakie podjęliśmy podczas rozmowy to: dobrostan nauczycieli i uczniów, wsparcie psychologiczne, tworzenie przestrzeni przyjaznej dla dzieci, także dla uczniów ze szczególnymi potrzebami, zmiany demograficzne, zarządzanie obowiązkami, cyfryzacja i braki kadrowe.
Z naszej strony zapowiedzieliśmy także powołanie zespołu ds. oświaty, który skupi przedstawicieli samorządów i środowiska edukacyjnego Powiatu Polickiego.
Dyskusja dotycząca zdefiniowania obecnych wyzwań, zagrożeń oraz potencjału dzisiejszej oświaty skupiać się będzie głównie wokół trzech obszarów:
- Pomoc psychologiczno - pedagogiczna udzielana uczniom, kondycja psychiczna uczniów i nauczycieli, uzależnienia, w tym behawioralne, kształcenie specjalne.
- Polityka kadrowa, odchodzenie od zawodu nauczyciela, wpływ demografii na rynek pracy.
- Drożność systemu edukacji, bariery komunikacyjne, atrakcyjność bazy oraz oferty edukacyjnej, optymalizacja kosztów utrzymania infrastruktury oświatowej oraz jej racjonalne wykorzystanie w aspekcie zmian demograficznych.
Tekst i foto: Sylwia Turkiewicz, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Policach