Dziś obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada jest dniem, który został wybrany dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów.
W następstwie działań zaborców będących państwami ościennymi w 1795 Rzeczpospolita znikła na 123 lata z mapy Europy, lecz nigdy z serc Polaków. Pielęgnując tradycję, kulturę i język, żyli bowiem oni z nadzieją na suwerenne państwo, które było wartością najwyższą.
Trwająca ponad wiek walka o niepodległość, naznaczona została krwią i ofiarami. Polacy walczyli w tym czasie w licznych zrywach niepodległościowych i starciach podczas I wojny światowej.
Wytrwałość i niezłomna miłość do Ojczyzny po 123 latach walki dała długo wyczekiwaną wolność. Zakończenie I wojny światowej przyniosło upragnioną niepodległość.
Uzasadnienie dla wyboru daty 11 listopada to bieg wydarzeń w Polsce związanych z zakończeniem I wojny światowej. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Zawarcie rozejmu Compiegne, przypieczętowało ostateczną klęskę Niemiec. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.
Odbudowa państwa wyzwolonego z zaborów była procesem długotrwałym i złożonym.
W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji w całym kraju odbywa się wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym.
Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach
Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL