Neutralizacja niewybuchu

30 września 2019

Na najbliższy wtorek 1 października zaplanowano wydobycie i neutralizację ładunków niebezpiecznych, znalezionych podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Akcję przeprowadzą marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

 Niebezpieczne obiekty zostały sklasyfikowano jako brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII. Łącznie zawierają w sobie blisko 500 kg materiału wybuchowego. Operacja zostanie przeprowadzona analogicznie do tych z 14 lipca i 12 sierpnia. Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Prace rozpoczną się we wtorek, we wczesnych godzinach porannych.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały następujące ograniczenia:

  • Dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego ruch zostanie wstrzymany w godz. 05:00 – 11:30.
  • Dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską ruch zostanie wstrzymany w godz. 06:30 – 11:00.
  • Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 10:00 – 11:30, z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10:30.

Z utrudnieniami muszą liczyć się także mieszkańcy Świnoujścia i użytkownicy przeprawy promowej.

Ostatnie promy z obu stron ogólnodostępnej przeprawy promowej „Centrum” (Karsibory) odpłyną o godzinie 9:20. Wznowienie przeprawy planowane jest około godziny 11.10. Natomiast ostatnie promy z obu stron przeprawy promowej „Warszów” (Bieliki) odpłyną o godzinie 10:40. Ponowne ich uruchomienie planowane jest na godzinę 11.20.

Prezydent Miasta Świnoujście zarządził także ewakuację osób przebywających w strefie bezwzględnej. Strefa bezwzględna to 200 metrów od środka toru wodnego. Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej. Ewakuacja zostanie przeprowadzona 1 października br. w godzinach 8.30 – 9.30.

Miejsce gromadzenia (przebywania) ludności na czas ewakuacji:

- Ochotnicza Straż Pożarna-Świnoujście Karsibór ul. 1 Maja 34A.

Transport ewakuowanych osób do miejsca gromadzenia (przebywania) od godz. 8.30 zabezpieczy samochód Lublin 2 OSP Karsibór podstawiony przy skrzyżowaniu ul. Kanałowej z ul. Barkową.

Powrót mieszkańców nastąpi po opuszczeniu toru wodnego przez w/w okręt.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerami telefonów:

91 322 00 08,           91 322 00 09,           91 321 44 26

  • września 2019 poniedziałek od 07.30 do 15.30;
  • 1 października 2019 wtorek od 06.30 do czasu zakończenia przedsięwzięcia nr tel. 91 327 8397

Strefa otwartej przestrzeni to kolejne 550 metrów, licząc od granicy strefy bezwzględnej (200 metrów). W tej strefie obowiązuje zakaz przebywania na otwartej przestrzeni. Mieszkańcy znajdujący się w tej strefie są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania/przebywania, nie zbliżania się do okien, niewychodzenia na balkony i tarasy oraz na zewnątrz budynku. Dotyczy to również osób korzystających z punktów handlowych, gastronomicznych i usługowych znajdujących się w strefie. Osoby przebywające na terenie Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zobowiązane są do opuszczenia jachtów i udania się na czas transportu niewybuchów do hali nr 10 na terenie portu jachtowego.

Informacje o działaniach Marynarki Wojennej:

Rzecznik Prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, tel. 723-633-973.

Informacje o działaniach miasta Świnoujście (ograniczenia w poruszaniu się w strefach zagrożenia, ewakuacja, wstrzymanie miejskich przepraw promowych): Hanna Lachowska UM Świnoujście,

tel. 695 332 992.

Informacje o działaniach podejmowanych przez Urząd Morski (wstrzymanie i wznowienie ruchu jednostek w porcie, na torze wodnym i na Zalewie Szczecińskim, w rejonie akcji): rzecznik prasowy Ewa Wieczorek: tel. 609 027 212.

Informacje o koordynacji działań podejmowanych przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego: rzecznik wojewody Agnieszka Muchla-Łagosz,
tel. 696 031 177.

plik do pobrania

Źródło:      Centrum Prasowe  Wojewody Zachodniopomorskiego

 


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email