4 czerwca rocznica wolnych wyborów!

4 czerwca 2024

flaga polski z dwoma palcami ułożonymi w gest pokoju

Dzisiaj obchodzimy 35. rocznicę wolnych, czerwcowych wyborów, które zostały przeprowadzone 4 czerwca 1989 r. Miały one kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej.

Były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną, a przedstawicielami części opozycji podczas obrad Okrągłego Stołu.

Obrady miały na celu wypracowanie zasad demokratyzacji ustroju politycznego i społecznego oraz naprawy systemu gospodarczego Polski. Przy stole zasiadło prawie 60 osób. Porozumienie podpisano na początku kwietnia. Zawarta w nim została między innymi zgoda na ponowną rejestrację „Solidarności”. Zagwarantowano powrót do pracy ludziom, którzy zostali z niej wyrzuceni w ramach represji. W dziedzinie prawa wyborczego przyjęto m.in nowe, względnie demokratyczne zasady wyborów do zreformowanego, dwuizbowego parlamentu.  W dziedzinie reform naczelnych instytucji państw uzgodniono utworzenie senatu, jako dodatkowej obok sejmu instytucji władzy ustawodawczej, oraz urzędu prezydenta wraz z zasadami jego wyboru i zakresem kompetencji.

Obrady okrągłego stołu zakończyły się w kwietniu, termin wyborów ustalono na 4 czerwca 1989 r. Frekwencja wyborcza wyniosła 62,7%. W pierwszej turze „Solidarność” zdobyła 160 na 161 miejsc w sejmie i 92 na 100 – w senacie. W drugiej turze – 161 w sejmie i 99 w senacie. Te wyniki zaskoczyły wszystkich.

Wybory pokazały, że polskie społeczeństwo przeciwstawia się komunistycznemu reżimowi, stając się jednocześnie przełomem w przemianach politycznych w Polsce.

Tekst: Agnieszka Jaguszewska / Wydział Prezydialny Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: pixabay.com


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email