14 czerwca – Światowy Dzień Krwiodawstwa

14 czerwca 2024

serce pompuje krew do woreczka

Światowy Dzień Krwiodawstwa – święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał nagrodę Nobla.

Wydarzenie to zostało zainaugurowane przez Światową Organizację Zdrowia aby:

  • podnosić świadomość w zakresie potrzeby oddawania krwi i jej składników,
  • podkreślić kluczowy wkład Honorowych Dawców Krwi,
  • wspierać działalność związaną z promocją i edukacją w zakresie honorowego krwiodawstwa.

Potrzeba krwi jest powszechna. Aby móc zapewnić odpowiednie stany magazynowe krwi na potrzeby lecznictwa potrzebni są Honorowi Dawcy Krwi, którzy regularnie, z dobroci serca ofiarowują swoją krew, by nieść pomoc osobom wymagającym leczenia krwią i jej składnikami.

Honorowe krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa. Dzięki krwi ofiarowanej przez Honorowych Dawców Krwi codziennie mogą być wykonywane m.in. skomplikowane zabiegi i operacje, wymagające zabezpieczenia dużych ilości krwi i jej składników, jak również ratowane jest życie pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii.

Pamiętajmy, że krwi nie można kupić, ani wyprodukować. Jedynym sposobem na jej dostarczenie choremu jest donacja. Nie musicie się niczego obawiać – oddawanie krwi nie jest bolesne ani szkodliwe dla zdrowia . Honorowi krwiodawcy cieszą się wielkimi przywilejami i bynajmniej nie chodzi tu o pyszną czekoladę . Mogą oni uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, sprawdzić swoją grupę krwi, skorzystać z ulgi podatkowej a także uzyskać wolne w miejscu pracy.

Głęboko wierzymy w to, że oddawanie krwi stanie się powszechne, a banki krwiodawstwa nie będą musiały nigdy apelować o jej przekazywanie. Jeśli pragniesz zrobić coś dobrego dla drugiej osoby, bez żadnych kosztów i bez ryzyka – podziel się swoją cząstką z innymi.

 

Źródło: NFZ

Zdjęcie: Freepik

 

Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email