- Powiat Policki - https://policki.pl -

„Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie” – koncert

REZERWAT Świdwie znany jest jako jeden z cenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Jego wyjątkowymi mieszkańcami są przede wszystkim ptaki, a szczególnym, naturalnym skarbem Rezerwatu Świdwie są ich głosy, które stały się inspiracją wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia: „Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie”. Projekt połączył ptasie śpiewy, rechot żab, porykiwania jeleni z muzyką tworzoną przez ludzi.

Pierwszy koncert w ramach „Świdwie Sanctus” już 14 października (w najbliższą niedzielę) w kościele w Policach-Jasienicy. Wstęp wolny.

Idea „Świdwie Sanctus”, powstała w podszczecińskim Tanowie. W sąsiedztwie puszczy Wkrzańskiej i rezerwatu, grupa pasjonatów skupionych w zespole wokalnym „Tam i Owo” zaczęła tworzyć teksty i muzykę do naturalnych dźwięków natury. Bazą do projektu są nagrania Rościsława Wysockiego, przyjaciela rezerwatu, który od ponad 40 lat zbiera i kataloguje „głosy Świdwia”. Do idei dołączył Deutsch – Polnischer Chor Horyzont, chóry szkolne z Trzebieży i Tanowa oraz wielu solistów.

Naturalne dźwięki rezerwatu połączone będą z bogatym instrumentarium, autorskimi utworami chóralnymi wykonywanymi przez połączone zespoły wokalne, a także solowymi pieśniami inspirowanymi dźwiękami Świdwia. Utwory ułożone w cykl dnia, przedstawiające rezerwat od świtu do nocy. Usłyszymy dźwięki poranka, burzy, ale także kluczowych solistów rezerwatu, wśród których słynny jest dudniący dźwięk czapli bąka.

– Świdwie Sanctus, to przede wszystkim szansa zachowania i prezentacja szerokiemu kręgowi odbiorców wartości przyrodniczej, jakim jest rezerwat. To także prezentacja dorobku kulturowego naszego województwa oraz budowa nowej tożsamości muzycznej opartej na walorach miejsca, w którym na co dzień żyjemy – wyjaśnia Piotr Biniek, pomysłodawca projektu – Nasza idea połączyła ludzi z różnych krajów, z różnych środowisk, oraz w różnym wieku. Szczególnie cieszę się, że w projekcie zaśpiewają dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tanowie, której patronem jest Jerzy Noskiewicz, pomysłodawca i założyciel rezerwatu.

W ramach projektu, już od kilku miesięcy odbywają się wspólne warsztaty zespołów, powstaje także płyta CD, reportaż telewizyjny oraz film muzyczny. Zaplanowane są także liczne koncerty, których finałem będzie występ połączonych zespołów w Filharmonii Szczecińskiej 24 listopada 2018 r.

Najbliższy koncert, na który serdecznie zapraszamy już 14 października w kościele parafialnym w Policach-Jasienicy o godz. 16:oo. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej projektu www.swidwiesanctus.pl [1]  oraz na portalu FB link www.facebook.com/Swidwiesanctus-293842644541803/ [2]

Realizatorem projektu „Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie” jest Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej.
Inicjatywę wsparły finansowo instytucje: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Gmina Police oraz Powiat Policki.

Tekst: Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej/red. A. Jaguszewska

Foto: Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook’u —> PROFIL [3]

Print Friendly, PDF & Email [4]