- Powiat Policki - https://policki.pl -

Kochał żyć przygodą…

Aleksander Doba płynący kajakiem

Kochał ludzi i podróże, żył pełnią życia. Odszedł  nagle, realizując kolejne swoje marzenie. Znany kajakarz, podróżnik – Aleksander Doba, dla wielu z nas po prostu Olek – Przyjaciel. Uśmiechnięty, pełen energii, bezkompromisowy i zawsze gotowy do kolejnych wyzwań.

Przykład człowieka podążającego za marzeniami. Swoimi osiągnięciami zachwycał i inspirował wielu ludzi. Zwykł mawiać cyt.” nie bójmy się marzeń i zamieniajmy je w plany”.

W 2015 r. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,  zaś w 2018 r. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości . Laureat wielu prestiżowych nagród podróżniczych, w tym „Podróżnik Roku”, wybrany przez czytelników amerykańskiej edycji National Geographic. Wielokrotnie nagradzany w konkursie „Kolosy Roku”. Honorowy Obywatel Gminy Police.

Jego wyprawy z zapartym tchem śledziło wiele osób na całym świecie. W 2009 roku, w ciągu 41 dni, samotnie opłynął jezioro Bajkał pokonując  prawie 2 tysiące kilometrów. W 2010 roku postanowił samotnie, przepłynąć Ocean Atlantycki  i jako pierwszy na świecie przepłynął kajakiem przez Atlantyk z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni.  W  2014 roku przepłynął Atlantyk od portu w Lizbonie poprzez krótki postój na Bermudach, do portu Canaveral na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, pokonując 4500 mil morskich. 3 września 2017 w Le Conquet we Francji zakończył po 110 dniach swoją trzecią podróż kajakiem przez Ocean Atlantycki, którą rozpoczął 16 maja w Nowym Jorku.

Podróży było znacznie więcej, jak i marzeń. Zdobycie szczytu Kilimandżaro okazało się ostatnim, niosącym niezwykle smutną wiadomość o jego śmierci, pozostawiając ogromną pustkę i żal.

W naszych sercach i pamięci na zawsze…

 

 

Herb Powiatu Polickiego

 

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

 


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook’u —> PROFIL [1]

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email [2]