Będąc świadkiem wypadku, nie bądź gapiem – zadziałaj i pomóż poszkodowanym!

7 października 2016

Najprostsze czynności mogą uratować życie drugiego człowieka. Nie ma znaczenia czy jesteś dzieckiem, dorosłym, osobą starszą, czy niepełnosprawną. Zadzwoń po pomoc do odpowiednich służb (Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999, Policja - 997) lub na numer alarmowy 112, a jeśli nie możesz tego zrobić z różnych powodów, to poproś o to drugą osobę, mówiąc jej co się dzieje.

Codzienne sytuacje wykazują, że wciąż zbyt dużo osób przechodzi obok zdarzenia obojętnie, uważając, że na pewno ktoś inny zareaguje. Nie zawsze jest to spowodowane obojętnością. Bywa tak, że świadkowie wypadku nie wiedzą jak mają się zachować do czasu przyjazdu odpowiednich służb ratowniczych, jak pomóc człowiekowi będącemu w bezpośrednim stanie zagrożenia życia. Często osoby te podkreślają, że jest w nich lęk, by swoimi działaniami nie pogorszyć stanu poszkodowanego.

Mając to wszystko na uwadze, Powiat Policki planując II edycję projektu „Na drodze wybierz Życie”, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie, postanowił poza propagowaniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skupić się również na edukacji mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. Partnerami przedsięwzięcia są Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach oraz Komenda Powiatowa Policji w Policach.

Począwszy od 26 września br. pracownicy Starostwa Powiatowego w Policach, wspólnie z funkcjonariuszami policji i straży pożarnej, odwiedzają gimnazja funkcjonujące na obszarze powiatu polickiego, aby propagować wśród młodzieży zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz edukować w zakresie udzielania pomocy ofiarom wypadków drogowych.

W tym tygodniu placówki, w których realizowano zajęcia to: Gimnazjum Nr 2 Zespołu Szkół Nr 1 w Policach, Gimnazjum Zespołu Szkół w Nowym Warpnie, Gimnazjum Nr 3 w Policach oraz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy Nr 1 Dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach.

To właśnie uczniowie z tej ostatniej placówki mogli się przekonać, że pomimo niepełnosprawności, z którą borykają się na co dzień, w przypadku nagłych zdarzeń mogą również nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Zdobytą wiedzę można użyć podczas zdarzenia, stając się instruktorem dla drugiej osoby, która będzie w stanie wykonywać wskazane czynności. Współdziałanie zwiększy szanse przeżycia osoby poszkodowanej.

Fotogaleria

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach, Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Drukuj Drukuj Email Email